Za producenta rolnego uważa się osobę fizyczną, osobę prawną lub jednostkę organizacyjną nieposiadającą osobowości prawnej, będącą posiadaczem gospodarstwa rolnego w rozumieniu przepisów o podatku rolnym. W przypadku, gdy grunty gospodarstwa rolnego stanowią przedmiot posiadania samoistnego i posiadania zależnego, zwrot podatku przysługuje posiadaczowi zależnemu. W przypadku, gdy grunty gospodarstwa rolnego stanowią przedmiot współposiadania, zwrot podatku przysługuje temu współposiadaczowi, w stosunku do którego pozostali współposiadacze wyrazili pisemną zgodę. Pisemna zgoda nie dotyczy jednak współmałżonków.
Zwrot można uzyskać jedynie poprzez złożenie prawidłowo wypełnionego wniosku składanego do właściwego miejscowo urzędu miejskiego lub urzędu gminy. Termin na dokonanie tej czynności został ściśle określony, choć tak naprawdę możemy mówić aż o dwóch rodzajach terminów w tej sprawie. Wniosek można składać od dnia 1 lutego do 28 lutego 2013 r., dołączając oryginalne faktury VAT wystawione za okres od 1 sierpnia 2012 r. do 31 stycznia 2013 r., na zakup oleju napędowego, a także od dnia 1 sierpnia do 31 sierpnia 2013 r., dołączając oryginalne faktury VAT wystawione za okres od 1 lutego 2013 r. do 31 lipca 2013 r., na zakup oleju napędowego.
Pamiętajmy, że złożenie wniosku nie jest obarczone jakimkolwiek obowiązkiem uiszczenia opłaty. W 2013 r. zwrot podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej, wynosić będzie 0,95 zł na 1 litr oleju / jednak nie więcej niż 86 litrów na 1 ha użytków rolnych wg stanu na dzień 1 lutego danego roku. Do wypełnienia wniosków potrzebne są: PESEL, do wglądu aktualny nakaz płatniczy, kserokopia umowy dzierżawy (jeżeli oczywiście dotyczy to danej sprawy) oraz nr konta jeżeli pieniądze maja być wypłacone na konto. Wypłata zwrotu przyznanego podatku na podstawie decyzji administracyjnej (wójta, burmistrza lub prezydenta miasta) odbywa się z reguły w terminach:
- w kwietniu 2013 r. – jeżeli wnioski o zwrot podatku zostały złożone w terminie od dnia 1 lutego do dnia 28 lutego br.,
- w październiku 2013 r. – jeżeli wnioski o zwrot podatku zostały złożone w terminie od dnia 1 sierpnia do dnia 31 sierpnia br.
Data 1 kwietnia ma zastosowanie odnośnie limitu zwrotu, który przysługuje w skali roku w stosunku do określonych użytków rolnych. Powierzchnia użytków rolnych, określona w ewidencji gruntów i budynków według stanu na dzień 1 kwietnia danego roku służy obliczeniu rocznego limitu zwrotu w ramach, którego producentom rolnym przysługuje zwrot podatku. Natomiast bez znaczenia dla prawa producenta rolnego jest to, czy był posiadaczem gospodarstwa rolnego na dzień 1 kwietnia. Istotnym jest to, aby przymiot producenta rolnego miał w dniu zakupu oleju napędowego.
Pamiętajmy, że zwrot podatku przyznaje się za okres 6 miesięcy poprzedzających miesiąc złożenia wniosku o zwrot podatku, a decyzję wydaje się w terminie 30 dni od dnia złożenia właściwego wniosku. Wnioski są dostępne w siedzibach lokalnych władz samorządowych, a także w załączniku do Rozporządzenia Ministra rolnictwa i rozwoju wsi z dnia 17 stycznia 2012 r. w sprawie wzoru wniosku o zwrot podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej. Jego wypełnienie nie powinno nastręczać jakichkolwiek dodatkowych trudności.
Na zakończenie powinniśmy także wiedzieć, że producent rolny, który pobrał nienależnie lub w nadmiernej wysokości zwrot podatku, jest obowiązany do jego zwrotu wraz z odsetkami w wysokości określonej jak dla zaległości podatkowych. Kwoty z tytułu nienależnie pobranego lub w nadmiernej wysokości zwrotu podatku stanowią dochód budżetu państwa.