- Reklama -
środa, 20 listopada 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaPodatkiZmiany dla rzeczników patentowych

    Zmiany dla rzeczników patentowych

    Przepisy nowelizujące precyzują, że rzecznik patentowy może być pełnomocnikiem procesowym w każdej sprawie o zwalczanie nieuczciwej konkurencji. Określono również, że rzecznik patentowy może występować w charakterze pełnomocnika w postępowaniu przed Urzędem Patentowym, sądami i organami orzekającymi w sprawach własności przemysłowej. Nie może jednak występować w tym charakterze w postępowaniu karnym i postępowaniu karnym skarbowym. Ponadto, w projekcie określono katalog zawodów, z którymi nie należy łączyć zawodu rzecznika patentowego. Należy podkreślić, iż w wykazie tym nie uwzględniono radców prawnych i adwokatów, ponieważ zawody te nie kolidują z wykonywaniem zawodu rzecznika patentowego.

    Zgodnie z zaproponowanymi przepisami, Krajowa Rada Rzeczników Patentowych będzie prowadzić rejestr kancelarii patentowych w formie spółek z ograniczoną odpowiedzialnością oraz spółek handlowych. Rejestr będzie dostępny na stronie internetowej Polskiej Izby Rzeczników Patentowych. Za wpis do rejestru ma być pobierana opłata. Dopuszczono możliwość tworzenia spółek multidyscyplinarnych z udziałem przedstawicieli zawodów prawniczych innych niż rzecznik patentowy. Kancelarie będą mogły być prowadzone we wszystkich dopuszczalnych formach prawnych. W przypadku spółek kapitałowych wprowadzono zasadę, że większość udziałów i akcji, a także głosów na zgromadzeniu akcjonariuszy i w organach nadzoru oraz większość członków zarządów spółek, będą stanowić rzecznicy patentowi.

    Według zaproponowanych przepisów, przestanie istnieć obowiązek nieprzerwanego wykonywania zawodu rzecznika patentowego. Utrudniało to odbywanie staży w kancelariach zagranicznych lub zagranicznych urzędach patentowych. Na rzeczników nałożono wymóg stałego doskonalenia zawodowego, a Krajowa Rada Rzeczników Patentowych określi szczegółowe formy spełnienia ww. obowiązku. O wpis na listę rzeczników patentowych będzie mogła ubiegać się osoba posiadająca obywatelstwo państwa członkowskiego, o uznanych tam kwalifikacjach zawodowych, która posługuje się językiem polskim w stopniu wystarczającym do reprezentowania interesów klientów przed polskimi organami administracji i sądami. Zagraniczny rzecznik patentowy będzie mógł świadczyć usługi transgraniczne na terenie Polski. Osoba, która po raz pierwszy zamierza świadczyć tego typu usługi, powinna złożyć w Krajowej Radzie Rzeczników Patentowych pisemne oświadczenie o takim zamiarze. Do oświadczenia niezbędne jest dołączenie pisma w języku polskim potwierdzającego prawo do wykonywania zawodu w państwie macierzystym, dokument potwierdzający obywatelstwo oraz kopię dowodu ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej.

    Do projektu wprowadzono także przepisy regulujące nabór i przebieg aplikacji rzeczniowskiej. Kandydaci będą musieli zdać egzamin konkursowy, który przewiduje m.in. potwierdzenie znajomości, co najmniej jednego języka obcego w stopniu podstawowym.

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE