- Reklama -
czwartek, 21 listopada 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaMajątek i pieniądzeZmiany w podatkach od nieruchomości - o tym musisz wiedzieć

    Zmiany w podatkach od nieruchomości – o tym musisz wiedzieć

    Początek 2016 roku przyniósł zapowiadane zmiany w naliczaniu podatku należnego od nieruchomości. Jednak nie każdy będzie objęty nowym sposobem naliczania opłat. Dotyczy on wyłącznie właścicieli lokali w budynkach wielorodzinnych, czyli popularnych blokach, które można spotkać w niemal każdym dużym i mniejszym mieście.

    Na czym dokładnie polegają wprowadzone zmiany?

     

    Wyższy podatek od części wspólnych

    Dotychczas w budynkach wielorodzinnych opłata za części wspólne naliczana była jedynie za części, które fizycznie przylegały do mieszkania. Obecnie podatek trzeba będzie płacić od całej wspólnej powierzchni w budynku w wysokości proporcjonalnej do wielkości mieszkania. Mowa tutaj o strychu, suszarni, rowerowni, wózkowni, a także kotłowni – jeśli budynek taką posiada. Jest to jednak domena bloków oraz kamienic z lat 90., 80. i starszych, które obecnie stanowią największy odsetek powierzchni mieszkaniowej w naszym kraju.  Maksymalna stawka dla nieruchomości mieszkaniowych uwzględniająca zmiany z 1 stycznia 2016 roku wynosi 0,75 zł od 1 mkw. powierzchni użytkowej. Oznacza to, że w przypadku 100 mkw. powierzchni użytkowej ten koszt to 75 zł rocznie.

    Jak się bronić przed wyższymi opłatami?

    Wyższy podatek od nieruchomości dotyczy tylko części wspólnych znajdujących się w blokach i kamienicach wielorodzinnych, a więc nie obejmuje domów jednorodzinnych. Czy zatem wzrost podatku od nieruchomości to dobry moment, aby zrealizować marzenia o budowie własnego domu? Jeśli tylko możliwości finansowe na to pozwalają, zdecydowanie tak.
    Nowoczesne domy okazują się na tyle energooszczędne, że koszty ich eksploatacji oraz utrzymania są zdecydowanie niższe – zwłaszcza w porównaniu do mieszkań w starych kamienicach lub blokach z tzw. wielkiej płyty.

    Ekologiczny dom receptą na niższe opłaty eksploatacyjne

    Dobry dom to taki, który zapewnia najlepszy stosunek powierzchni do kosztów, jakie należy ponieść, aby ją utrzymać. Warto mieć na uwadze względy ekonomiczne np. ogrzewanie domu w sezonie grzewczym. Dla wielu osób myślących o własnym domu właśnie ta kwestia stanowi argument za tym, aby porzucić plany. Warto jednak wiedzieć, że dom ekologiczny, a więc taki zaprojektowany i zrealizowany zgodnie z proekologicznymi założeniami, nie będzie droższy w eksploatacji niż mieszkanie w bloku. W niektórych przypadkach te koszty okażą się nawet niższe.

    Więcej porad dotyczących budowy i eksploatacji domów ekologicznych znajdziesz na stronie poradnika Dobre Domy.

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE