Algirdas Šemeta, komisarz UE ds. podatków i unii celnej, statystyki, audytu oraz zwalczania nadużyć finansowych, powiedział: „zwalczając uchylanie się od opodatkowania, dążymy do zachowania uczciwości naszych systemów podatkowych, konkurencyjności naszych gospodarek i solidarności państw członkowskich UE. Stawka w grze jest zbyt wysoka, żebyśmy tę walkę mogli przegrać.Ożywione zainteresowanie państw członkowskich podjęciem walki z tym zjawiskiem to bardzo dobry znak.Należy teraz przełożyć je na działania.Platforma, którą dziś uruchamiamy, pozwoli państwom członkowskim zachować czujność. Zagwarantuje ona, by wyniki w zakresie zwalczania uchylania się od opodatkowania odzwierciedlały oczekiwania.”
Platforma na rzecz dobrych rządów w dziedzinie opodatkowania była jedną z inicjatyw przewidzianych w planie działań w zakresie przeciwdziałania uchylaniu się od opodatkowania, przedstawionym przez Komisję w grudniu 2012 r. (zob. MEMO/12/949). Platforma będzie się składać z około 45 członków: delegatów wysokiego szczebla z organów podatkowych każdego państwa członkowskiego i do 15 przedstawicieli organizacji pozarządowych. Ci ostatni będą mianowani przez Komisję w drodze otwartej procedury składania kandydatur. Zaproszenie do składania wniosków przez organizacje pragnące wziąć udział w tym przedsięwzięciu także zostało już opublikowane. Organizacje będą wybierane na okres 3 lat, który to okres może zostać przedłużony, jeśli po jego upływie organizacja złoży ponowny wniosek i zostanie on zaakceptowany.
Kontekst
Platforma umożliwi w szczególności śledzenie postępów we wdrażaniu dwóch zaleceń związanych ze wspomnianym planem działań.
Pierwsze zalecenie przewiduje zdecydowaną reakcję UE wobec rajów podatkowych, wykraczającą poza dotychczasowe środki międzynarodowe. Zachęcono w nim państwa członkowskie do identyfikowania – korzystając ze wspólnych kryteriów – rajów podatkowych i wpisywania ich na krajowe „czarne listy”.
Drugie zalecenie dotyczy agresywnego planowania podatkowego. Określa ono sposoby zablokowania możliwości wykorzystywanych przez przedsiębiorstwa w celu uniknięcia płacenia przypadającej na nie części podatku. Obejmują one zaostrzenie przepisów w zakresie zwalczania nadużyć zawartych w dwustronnych konwencjach podatkowych, przepisach krajowych oraz unijnym prawie spółek. Wszelkie sztuczne systemy wprowadzane w celu unikania płacenia podatków będą pomijane, a przedsiębiorstwa będą w zamian podlegać opodatkowaniu w oparciu o faktyczny ekonomiczny charakter ich działalności.
Dalsze działania
Pierwsze spotkanie członków platformy wstępnie zaplanowano na 10 czerwca 2013 r.