Szczegółowy katalog zwolnień przedmiotowych zawarty jest w art. 21 Ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2010r., Nr 51, poz. 307 ze zm.). Z uwagi na fakt, iż tych zwolnień jest bardzo dużo (ponad 100) i ulegają one częstym zmianom, warto tylko wspomnieć jakie mogą być ich rodzaje.
Zwolnienia socjalne
Jedną z kategorii zwolnień przedmiotowych są zwolnienia o charakterze socjalnym. Preferencjami w tym zakresie są objęte między innymi świadczenia rodzinne otrzymane na podstawie przepisów o świadczeniach rodzinnych, dodatki rodzinne i pielęgnacyjne, świadczenia pieniężne otrzymane w przypadku bezskuteczności egzekucji alimentów oraz zasiłki porodowe, alimenty na rzecz dzieci, które nie ukończyły 25 roku życia oraz dzieci bez względu na wiek, które zgodnie z odrębnymi przepisami otrzymują zasiłek (dodatek) pielęgnacyjny lub rentę socjalną, odprawy pośmiertne i zasiłki pogrzebowe, świadczenia z pomocy społecznej, świadczenia wypłacane bezrobotnym skierowanym do wykonywania prac społecznie użytecznych, zapomogi losowe, dodatki do rent rodzinnych dla sierot zupełnych, dopłaty do wypoczynku dzieci, stypendia naukowe oraz stypendia doktoranckie itp.
Zwolnienia odszkodowawcze
Do zwolnień o charakterze odszkodowawczym należą np. odszkodowania wypłacane na podstawie przepisów prawa administracyjnego, cywilnego, pracy i innych ustaw, renty przyznane na podstawie odrębnych przepisów o zaopatrzeniu inwalidów wojennych i wojskowych oraz ich rodzin oraz kwoty otrzymane z tytułu ubezpieczeń majątkowych i osobowych
Zwolnienia związane z pracą
Szeroki katalog stanowią pewne zwolnienia związane z pracą. Można tu zaliczyć między innymi wartość ubioru służbowego (umundurowania), jeżeli jego używanie należy do obowiązków pracownika, lub ekwiwalentu pieniężnego za ten ubiór, wartość otrzymanych przez pracownika od pracodawcy bonów, talonów, kuponów lub innych dowodów uprawniających do uzyskania na ich podstawie posiłków, artykułów spożywczych lub napojów bezalkoholowych, ekwiwalenty pieniężne za używane przez pracowników przy wykonywaniu pracy narzędzia, materiały lub sprzęt, stanowiące ich własność, diety i inne należności na czas podróży służbowej pracowników, koszty używania pojazdów samochodowych dla celów służbowych, rzeczowe świadczenia okolicznościowe, dodatek za rozłąkę itd.
Zwolnienia niektórych dochodów osiąganych za granicą
Inną grupą zwolnień są przychody uzyskiwane poza granicami kraju, pochodzące ze środków pomocy bezzwrotnej świadczonej przez organy państw obcych, organizacje międzynarodowe lub międzynarodowe instytucje finansowe.
Inne
Wśród pozostałych zwolnień można wymienić niektóre przychody uzyskane ze sprzedaży jak np. przychody uzyskane z tytułu sprzedaży całości lub części nieruchomości wchodzących w skład gospodarstwa rolnego. Ze zwolnienia korzystać mogą również emeryci i renciści w odniesieniu do dodatków pieniężnych świadczonych na podstawie odrębnych przepisów, np. dodatek pieniężny dla niektórych emerytów, rencistów i osób pobierających świadczenie przedemerytalne albo zasiłek przedemerytalny. Od podatku zwolnione są także pewne czynności w ramach prowadzonej działalności gospodarczej oraz niektóre przychody z kapitałów i praw majątkowych.