Spis treści
Termin
Obowiązek złożenia deklaracji podatkowej dotyczy każdego pracownika zatrudnionego w ubiegłym roku kalendarzowym. PIT 37 składamy do końca kwietnia 2015 r. – mamy na to jeszcze trochę czasu. Ustawodawca umożliwia nam przy tym tak osobiste złożenie pisemnej deklaracji, jak i skorzystanie z szybszej elektronicznej formy rozliczenia. Podobnie jest w przypadku otrzymywania nadpłaty podatku. Tu zasada jest prosta- im szybciej złożysz PIT, tym szybciej dostaniesz swoje pieniądze.
Korzystając z ulg podatkowych lub osiągając określony dochód mamy szansę na otrzymanie pieniędzy od urzędu skarbowego. Prawidłowo wypełniona deklaracja podatkowa wskaże nam czy jesteśmy zobowiązani do zapłaty podatku czy też do obioru nadpłaty. W tym drugim przypadku możemy zdecydować czy pieniądze mają trafić do nas przelewem na konto bankowe czy też przekazem pocztowym.
3 miesiące
Zwrot nadpłaconego podatku dochodowego jest dokonywany w terminie 3 miesięcy od dnia złożenia zeznania rocznego we właściwym urzędzie skarbowym. W przypadku skorygowania deklaracji z urzędu, nadpłata podlega zwrotowi w terminie 3 miesięcy od dnia upływu terminu do wniesienia sprzeciwu, natomiast w przypadku skorygowania deklaracji przez podatnika, w terminie 3 miesięcy od dnia skorygowania deklaracji. Pamiętajmy jednak, że podatnik może zadeklarować, że ewentualna nadpłata będzie podlegać zaliczeniu na zaległe i bieżące zobowiązania podatkowe lub na poczet przyszłych zobowiązań podatkowych.
Lepiej przez Internet
Zdecydowanie najszybszym sposobem na otrzymanie nadpłaty podatku jest złożenie deklaracji przez Internet z zaznaczeniem doręczenia pieniędzy przelewem bankowym. Jeśli otrzymywaliśmy już zwrot podatku na rachunek bankowy to nie musimy nić robić, jeżeli jednak taka sytuacja jest pierwsza w naszych rozliczeniach, musimy złożyć formularz ZAP-3 (w przypadku osób fizycznych) lub CEiDG-1 (w przypadku osób prawnych). Podajemy w nim rachunek bankowy, na który mają trafić nasze pieniądze. W praktyce internetowe rozliczenia (bez aktualizacji numeru rachunku) powoduje, że zwrot następuje nawet w ciągu tygodnia od dnia przesłania PIT. Dużo gorzej jest w przypadku tradycyjnego załatwiania sprawy – tutaj urzędy skarbowe nie spieszą się z przesyłaniem nadpłat podatnikom. Tym samym od złożenia deklaracji w urzędzie do dnia otrzymania zwrotu podatku faktycznie upływa 3 miesiące (szczególnie w dużych miejscowościach).
Tradycyjna forma
Istnieje także możliwość odebrania pieniędzy w kasie urzędu skarbowego lub przekazem pocztowym. Tych metod nie polecamy jednak z prostego względu – pierwsza wymaga poświęcenia sporej ilości czasu na dojazd do urzędu i czekania w kolejce, druga zaś naraża nas na pewną stratę (Poczta Polska pobiera bowiem prowizję od doręczenia przekazu pocztowego, która jest uzależniona od wartości przesyłanej kwoty, co w praktyce oznacza czasami nawet utratę kilkudziesięciu złotych).
Na zakończenie warto dodać, że termin zwrotu podatku zależy tak naprawdę od mocy przerobowej danego urzędu. Nigdy nie będziemy zatem wiedzieli na 100% jaki jest średni czas oczekiwania na zwrot podatku. Niemniej jednak informacje zamieszczone w niniejszym artykule powinny nas skłonić do elektronicznego wysyłania deklaracji podatkowych i zaznaczania odbioru zwrotu podatku za pośrednictwem przelewu bankowego – oczywiście o ile mamy dostęp do Internetu i bankowości elektronicznej.