- Reklama -
czwartek, 21 listopada 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaPodatkiZwrot podatku VAT będzie szybszy

    Zwrot podatku VAT będzie szybszy

    Zanim jednak przejdziemy do omówienia zmian w tym zakresie, przypomnijmy sobie w jakich sytuacjach możemy starać się o zwrot VAtu. Ogólnie rzecz ujmując, zwrot należy się, gdy znaczna część sprzedaży podatnika podatku VAT jest objęta obniżonymi stawkami albo tzw. stawką zerową, a zatem wtedy gdy wystąpi nadwyżka podatku naliczonego nad podatkiem należnym albo nadpłata podatku.

    Zgodnie z treścią art. 87 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, w przypadku gdy prawidłowo naliczona kwota omawianego podatku jest w okresie rozliczeniowym wyższa od kwoty podatku należnego, podatnik ma prawo do obniżenia o tę różnicę kwoty podatku należnego za następne okresy lub do zwrotu różnicy na rachunek bankowy. Zwrot różnicy podatku, następuje zasadniczo w terminie 60 dni od dnia złożenia rozliczenia przez podatnika na rachunek bankowy podatnika w banku mającym siedzibę na terytorium kraju lub na rachunek podatnika w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, której jest członkiem, wskazane w zgłoszeniu identyfikacyjnym, o którym mowa w odrębnych przepisach, lub na wskazany przez podatnika rachunek banku lub na rachunek spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej, jako zabezpieczenie udzielanego przez ten bank lub przez tę kasę kredytu, na podstawie złożonego przez podatnika, do naczelnika urzędu skarbowego, w terminie do złożenia deklaracji podatkowej, pisemnego, nieodwołalnego upoważnienia organu podatkowego, potwierdzonego przez bank lub spółdzielczą kasę oszczędnościowo-kredytową udzielających kredytu, do przekazania tego zwrotu. Jeżeli zasadność zwrotu wymaga dodatkowego zweryfikowania, naczelnik urzędu skarbowego może przedłużyć ten termin do czasu zakończenia weryfikacji rozliczenia podatnika dokonywanego w ramach czynności sprawdzających, kontroli podatkowej lub postępowania podatkowego na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej lub postępowania kontrolnego na podstawie przepisów o kontroli skarbowej. Jeżeli przeprowadzone przez organ czynności wykażą zasadność zwrotu, o którym mowa w zdaniu poprzednim, urząd skarbowy wypłaca należną kwotę wraz z odsetkami w wysokości odpowiadającej opłacie prolongacyjnej stosowanej w przypadku odroczenia płatności podatku lub jego rozłożenia na raty.

    Na chwilę obecną urzędy skarbowe wstrzymują wypłaty zwrotów podatku VAT – niezależnie od tego, czy mają ku temu jakiekolwiek wątpliwości. Zgodnie z wytycznymi resortu finansów, od tej pory takie zawieszenie będzie możliwe wyłącznie w przypadku uzasadnionej wątpliwości, co do prawnej możliwości zwrotu (np. gdy podatnik podał złe dane w rozliczeniu). Tym samym, jeśli sytuacja podatkowa przedsiębiorcy będzie klarowna, urząd skarbowy nie będzie mógł zwlekać z przelewem pieniędzy tytułem zwracanego podatku – dotyczy to oczywiście tej części zwrotu, która nie podlega czynnościom sprawdzającym.

    Nowa, szybsza praktyka zwracania pieniędzy przez urzędy skarbowe ma utrwalić się na skutek rekomendacji Ministerstwa Finansów – oznacza to, że urzędnicy tak naprawdę nie muszą stosować się do tej zasady (nie ma ona bowiem rangi przepisu powszechnie obowiązującego, lecz zwykłego polecenia).

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE