Spis treści
Limity miejsc
Niektóre polskie kluby są tak popularne, że wstęp do nich odbywa się za specjalnym zaproszeniem, inne zaś wymagają odpowiedniego ubioru. Generalnie zasada jest prosta – to właściciel decyduje kto tak naprawdę będzie miał wstęp do jego klubu. Trzeba jednak pamiętać, że zasady takiego wstępu muszą być zgodne z obowiązującym prawem.
Nie stanowi problemu chociażby wymóg eleganckiego ubioru, szczególnie jeśli nie jest to typowa dyskoteka, a klub bardziej dla wyższych sfer. Dużo gorzej będzie, gdy właściciel postanowi wybierać spośród swoich klientów na podstawie niedopuszczalnego dyskryminującego kryterium. Chodzi tu przede wszystkim o kolor skóry, wyznanie, niepełnosprawność, czy orientację seksualną. Jeżeli zatem ochroniarz nie wpuści Cię do klubu z takiego właśnie powodu to jest to ewidentne naruszenie prawa. Właściciel klubu może w pełni decydować o swoich klientach (a w zasadzie o tym kto nimi może zostać), jednak nie wolno mu tego robić z naruszeniem podstawowych praw każdego człowieka. Tym samym nie wolno stosować przepustek do klubu pod postacią wcześniejszego zakupu narkotyków czy oferowania usług seksualnych. Takie rzeczy są całkowicie zakazane i powinny być zgłaszane na policję.
Decydujący ubiór
W wielu klubach mężczyźni muszą mieć eleganckie ubranie – nie zostaną wpuszczeni w dresach czy sportowym obuwiu. W zasadzie jest to dopuszczalne i nie stanowi przejawu dyskryminacji. Ochroniarz może zatem odmówić Ci wejścia na salę, jeśli uważa że jesteś nieodpowiednio ubrany. Panie z reguły nie mają takiego problemu, choć próba wejścia do klubu w glanach może skończyć się niepowodzeniem.
Z drugiej strony klub nie może wymuszać, aby jego klienci ubierali się nieprzyzwoicie – tj. w sposób naruszający godność człowieka. Jeżeli zatem wstęp na imprezę będą miały jedynie osoby półnagie, to warto zastanowić się w ogóle nad wejściem do takiego klubu.
Prawa ochroniarza
Ochrona każdego klubu ma prawo zatrzymać przed wejściem osoby, które nie spełniają regulaminu klubu. Dotyczy to także trzeźwości klientów, a w zasadzie jej braku. Oczywiście ochroniarzowi nie wolno używać wtedy siły, przynajmniej nie od razu. W pierwszej kolejności należy wyjaśnić dlaczego dana osoba nie może wejść do klubu, dopiero gdy będzie próbowała się do niego dostać siłą, ochroniarz ma prawo wyprowadzić ją na zewnątrz. Musisz jednak pamiętać, że nigdy nie wolno mu używać siły względem takiej osoby – nie może bić człowieka czy obrzucać go wyzwiskami. Ochroniarze mogą przytrzymać delikwenta i wezwać policję, jednak nigdy samodzielnie wymierzać sprawiedliwości. Oczywiście jeśli niewpuszczony do klubu klient rzuci się na ochroniarza (np. z nożem, bronią czy pobitą butelką), ten ma pełne prawo do obrony.
Odszkodowanie
Jeśli zostałeś zaatakowany przez ochroniarza i doznałeś jakiejkolwiek szkody lub krzywdy moralnej, masz pełne prawo domagać się odszkodowania lub zadośćuczynienia. Odszkodowania, jeśli poniosłeś szkodę, zadośćuczynienia jeśli krzywdę niematerialną. Swoje roszczenia kierujesz jednak nie do ochroniarza, lecz do właściciela klubu. Podobnie będzie w przypadku dyskryminującego zakazu wpuszczania na imprezy – oczywiście oprócz przedstawienia sprawy właścicielowi klubu, sprawę warto zgłosić także na policję.