Spis treści
Przepisy nie zakazują odsprzedaży wycieczki
Zasadniczo rezygnacja z wycieczki nie jest prawnie zakazana, stąd też nikt nie może zmusić Cię do wyjazdu. Oczywiście biura podróży stosują pewne haczyki w umowach wiążące się z krami finansowymi dotyczącymi wcześniejszej rezygnacji z wyjazdu. Niestety mają do tego pełne prawo. Przed kupnem jakiejkolwiek wycieczki pamiętaj więc, żeby uważnie przeczytać wszystkie strony umowy, szczególnie zapisy dotyczące możliwości rezygnacji. Co jednak jeśli podpisałeś już zobowiązanie, wyjazd jest zupełnie niemożliwy i nie chcesz płacić odszkodowania przewoźnikowi? Jest na to sposób, choć nie zawsze skuteczny.
Pomocne serwisy
Chodzi oczywiście o możliwość odsprzedaży wycieczki. Samodzielne poszukiwania chętnego na wyjazd są jednak dosyć trudne, szczególnie gdy samolot czy pociąg odjeżdża już za kilka dni. W takich przypadkach pomocny okazuje się jednak Internet. W sieci funkcjonuje bowiem spora ilość serwisów ogłoszeniowych, dzięki którym bez problemu sprzedasz wycieczkę. Przykładowo będą to www.anulacje.pl, www.odsprzedamwczasy.pl, czy www.qtravel.pl W zdecydowanej większości są to zupełnie darmowe serwisy, a więc wystawienie wycieczki na sprzedaż nie będzie Cię nic kosztować.
Dodawanie ogłoszeń i zamiana turystów
Dodawanie ogłoszeń jest bardzo proste, wchodzisz na jedną z w/w stron, szukasz zakładki Ogłoszenia, wybierasz Dodaj ogłoszenie i opisujesz wycieczkę, którą chcesz sprzedać. Im dokładniejszy opis, tym lepiej – użytkownicy lubią szczegółowe opisy, nie zapomnij więc podać miejsca i terminu wyjazdu, dokładnej ceny za osobę lub całość. Oczywiście zanim dodasz wyjazd czy pobyt w hotelu będziesz musiał zarejestrować się w serwisie, jest to jednak darmowe i trwa tylko chwilę. Bez rejestracji niestety nie utworzysz swojego konta i nie będziesz w stanie dodawać ofert.
Decydując się na tę formę odsprzedaży pamiętaj, że ogłoszenia nie pojawiają się na serwisach od razu, zwykle potrzeba na to około 12 godzin- pracownicy serwisu muszą bowiem zweryfikować. Jeśli znajdzie się chętny na wyjazd, skontaktuje się on z Tobą za pośrednictwem serwisu lub osobiście – w zależności od tego na jaką formę kontaktu się zdecydujesz. Po sfinalizowaniu transakcji pozostaje Ci już tylko zawiadomić biuro podróży lub hotel – musisz bowiem zmienić dane dotyczące rezerwacji, ze swoich na kupującego wycieczkę.
Usuwanie ogłoszeń
Jeśli zechcesz usunąć ogłoszenie to też możesz zrobić to w każdej chwili, oczywiście jeśli nikt nie był jeszcze chętny do zakupu oferowanej wycieczki. Czynności w tym zakresie są bardzo proste i zbliżone do tych podczas dodawania oferty sprzedaży. Wystarczy, że wejdziesz na swoje konto w serwisie i anulujesz ofertę.
Uważaj na to co piszesz
Serwisy pomagające przy sprzedaży wycieczek nie obsługują biur podróży, w związku z tym korzystać z nich mogą wyłącznie osoby fizyczne. Pamiętaj także, że odpowiedzialność za umieszczoną w sieci ofertę sprzedaży odpowiadasz tylko i wyłącznie Ty sam. W regulaminie serwisów bardzo często znajduje się zapis o treści : „Z uwagi na informacyjny charakter serwisu, nie ponosimy odpowiedzialności za prawne, finansowe i jakiekolwiek inne konsekwencje użycia przez użytkownika informacji zamieszczonych w serwisie. Nie odpowiadamy za szkody lub straty użytkownika lub osób trzecich związane w jakikolwiek sposób z wykorzystaniem tych informacji. Serwis nie bierze odpowiedzialności za nieaktualne dane, niekompletność lub błędy w zawartości serwisu internetowego. Korzystanie przez użytkownika z serwisu odbywa się na jego własne ryzyko. Wszystkie informacje zamieszczone w serwisie nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu art. 66 § 1 Kodeksu Cywilnego. Znaki towarowe, logo oraz nazwy firm zostały użyte jedynie z celach informacyjnych”.
Ostatecznie serwisy internetowe nie są stroną w transakcjach lecz jedynie miejscem, w którym można publikować oferty sprzedaży wycieczek czy miejsc w hotelach. Stąd wszelkie spory muszą być rozwiązywane wyłącznie przez Kupującego i Sprzedawcę.