Spis treści
Termin na odstąpienie od umowy zawartej na odległość
Jeśli lubisz zakupy przez Internet – pamiętaj o tym, że masz prawo do odstąpienia od umowy w terminie 14 dni kalendarzowych bez podania przyczyny. Przedsiębiorca z którym zawarłeś umowę (np. kupiłeś portfel w sklepie internetowym) – nie może ograniczyć np. w regulaminie – Twoich uprawnień związanych z możliwością odstąpienia od umowy wskazując, że „Kupującemu przysługuje prawo do odstąpienia od umowy w terminie 7 dni”. Przedsiębiorca może natomiast zaproponować konsumentowi korzystniejsze dla niego postanowienia, czyli np. poinformować, że przysługuje Ci prawo do odstąpienia od umowy w terminie 21 dni od dnia zawarcia umowy.
Po przeczytaniu powyższego akapitu, zapewne zastanawiasz się od kiedy liczy się termin na odstąpienie od umowy. Wszystko zależy od charakteru świadczenia, i tak:
- przypadku umowy na mocy której nastąpiła sprzedaż pojedynczego towaru termin liczy się od następnego dnia po dniu, w którym konsument otrzymał rzecz;
- w przypadku umowy sprzedaży kilku towarów dostarczanych osobno, partiami lub w częściach termin liczy się od następnego dnia po dniu, w którym konsument otrzymał ostatnią rzecz, partię lub część;
- w przypadku zawarcia umowy, która polegała na regularnym dostarczaniu towarów przez określony czas termin liczy się od następnego dnia po dniu, w którym konsument otrzymał pierwszą z zamówionych rzeczy
- natomiast w przypadku pozostałych umów (np. na wykonanie usługi) termin liczy się od następnego dnia po dniu, w którym konsument zawarł umowę.
UWAGA! W sytuacji, gdy przedsiębiorca nie poinformował Cię o prawie do odstąpienia od umowy, to termin na odstąpienie od umowy zostaje przedłużony maksymalnie do 12 miesięcy. Podałam maksymalny czas, bowiem należy wskazać, że w przypadku, gdy sprzedawca w międzyczasie poinformuje Cię o prawie do odstąpienia od umowy, to czas ten ulegnie skróceniu. Wówczas termin na odstąpienie od umowy upłynie po 14 dniach od dnia, w którym przedsiębiorca poinformował Cię o Twoim uprawnieniu.
Odstąpienie od umowy zawartej na odległość
Przepisy nie przewidują żadnej szczególnej formy odstąpienia konsumenta od umowy zawartej na odległość. Zatem oświadczenie umowy zawartej na odległość będzie ważne, jeżeli oświadczenie konsumenta ujawni jego wolę w sposób dostateczny. Przedsiębiorca ma obowiązek przyjąć oświadczenie zarówno to napisane na kartce, jak również przesłane drogą elektroniczną (np. za pomocą e-maila lub strony internetowej przedsiębiorcy). Do zachowania ustawowego terminu na odstąpienie od umowy wystarczy wysłanie oświadczenia przed jego upływem. W przypadku skorzystania przez konsumenta z uprawnienia do odstąpienia od umowy drogą elektroniczną przedsiębiorca ma obowiązek niezwłocznego potwierdzenia – na trwałym nośniku – jego otrzymania.
Podstawa prawna:
Ustawa z dnia 30 maja 2014 r. o prawach konsumenta (Dz. U. 2014 poz. 827)