- Reklama -
czwartek, 21 listopada 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaPrawa konsumentaPodpisałeś niekorzystną umowę na zamianę dostawcy prądu? Sprawdź czy możesz od niej...

    Podpisałeś niekorzystną umowę na zamianę dostawcy prądu? Sprawdź czy możesz od niej odstąpić

    Zmiana dostawcy prądu

    Zgodnie z zasadą Third Part Acces (TPA), każdy odbiorca zarówno energii elektrycznej, jak i paliw gazowych jest uprawniony do dokonania zmiany sprzedawcy, według swoich własnych potrzeb i preferencji. Nie trzeba nikogo przekonywać, że najlepszym argumentem przedstawiciela handlowego jest cena. To właśnie cena prądy czy gazu odgrywa największą rolę przy wyborze danej, ponieważ realnie przekłada się na oszczędności rodziny. Jednakże analizując oferty dostawców energii warto – poza ceną jednostkową energii – spojrzeć nieco szerzej i zwrócić uwagę na inne równie istotne elementy przedstawionej oferty, takie jak np. informacja o rzeczywistym zużyciu energii i gazu, proponowanych przez dostawcę okresach płatności, czy też okres obowiązywania proponowanej umowy, a także okresie wypowiedzenia i okresie rozliczeniowym.

    Niestety, czasem przedstawiciele handlowi korzystając z naiwności i braku rozeznania domowników i jednocześnie chcąc sprzedać swój produkt posuwają do nieuczciwych zagrywek udzielając np. błędnych informacji. W celu niejako wymuszenia podpisania umowy, akwizytor może ‘postraszyć’ np. odcięciem dopływu prądu/gazu do mieszania w przypadku odmowy podpisania nowej umowy. W takim przypadku wiele osób w obawie o utratę dostawy energii podpisuje umowę na przedstawionych warunkach, które mogą okazać się nie do końca korzystne… W związku z tym warto mimo wszystko poświęcić chwilę czasu i zapoznać się z zaproponowanymi warunkami nowej umowy. Przed podpisaniem nowy umowy sprawdź przede wszystkim czy jej postanowienia są na pewno korzystniejsze dla Ciebie od starej umowy, którą jesteś związany. W szczególności powinieneś zwrócić uwagę na:

    • postanowienia umowne dotyczące ceny i warunków dostawy energii,
    • opcji płatności – na przykład czy rozliczanie prognozowane raz na pół roku czy raz na rok;
    • okres obowiązywania umowy i warunki jej wypowiedzenia (istotne jest to, czy w umowie określone zostały kary umowne za wcześniejsze rozwiązanie umowy);
    • to, czy proponowana umowa nie wiąże się przypadkiem na przykład z koniecznością skorzystania z dodatkowych usług, takich jak np. usługa ubezpieczeniowa itd.

    Odstąpienie od umowy z zakładem energetycznym podpisanej w domu

    Jeszcze przed podpisaniem umowy pamiętaj, że w przypadku, gdyby nasunęły Ci się jakiekolwiek wątpliwości to powinieneś się powstrzymać z podpisaniem umowy. Bez skrępowania poproś wtedy o dodatkowy czas do namysłu i kolejny termin spotkania. Natomiast gdy doszło do sytuacji, w której zostałeś z podpisaną umową i po jej dokładnej analizie doszedłeś do wniosku, że warunki nowej umowy nie są dla Ciebie korzystne, to w sytuacji, gdy umowę podpisałeś u siebie w mieszkaniu możesz od niej odstąpić. Zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami, w przypadku, gdy umowa zawierana jest poza lokalem przedsiębiorcy to możesz od niej odstąpić bez podania przyczyny – składając na piśmie, w terminie 10 dni od zawarcia umowy, stosowne oświadczenie przedsiębiorstwu energetycznemu, z którym zawarta została dana umowa. Oświadczenie o odstąpieniu od umowy z dostawcą prądu/gazu możesz złożyć osobiście w siedzibie przedsiębiorstwa energetycznego lub przesłać je listem poleconym – najlepiej za zwrotnym potwierdzeniem odbioru – przed upływem określonego powyżej terminu.

    Na koniec należy wskazać, że przedsiębiorstwo energetyczne przed zawarciem umowy poza swoim lokalem powinno poinformować na piśmie konsumenta o prawie odstąpienia od umowy w terminie 10 dni oraz wręczyć wzór oświadczenia o odstąpieniu z oznaczeniem nazwy i adresem siedziby tego przedsiębiorstwa.

    Podstawa prawna:
    art. 2 ustawy z dnia 2 marca 2000 r. o ochronie niektórych praw konsumentów oraz o odpowiedzialności za szkodę wyrządzoną przez produkt niebezpieczny (Dz. U. 2000 nr 22 poz. 271)

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE