- Reklama -
środa, 20 listopada 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaPrawa konsumentaWypowiedzenie umowy Orange

    Wypowiedzenie umowy Orange

    Dwie umowy

    Umowy z operatorami telefonii komórkowej mogą być terminowe lub bezterminowe. W tym pierwszym przypadku klient zaciąga zobowiązanie na ściśle oznaczony czas, w drugim zaś umowa obowiązuje do momentu jej rozwiązania przez którąkolwiek ze stron. W praktyce czas trwania umowy ma bardzo istotne znaczenie, głównie w kwestii zakończenia zobowiązania. W umowach terminowych z reguły wcześniejsza chęć ich wypowiedzenia wiąże się z karami finansowymi, co z oczywistych względów nie jest korzystne dla żadnego klienta. W przypadku zaś umów bezterminowych wypowiedzenie jest uzależnione od okresu wypowiedzenia, a to oznacza, że dopiero po upływie ściśle oznaczonego czasu zobowiązanie zostanie zakończone – z reguły jest to okres 3 miesięcy liczony od dnia złożenia wypowiedzenia operatorowi telefonicznemu. Na szczęście, prawo zna od powyższych zasad wyjątki.

    Zmiana warunków umowy Orange

    Nowe stawki za świadczone usługi telekomunikacyjne mogą pojawić się w zasadzie w każdej chwili, niezależnie od tego czy klientem Orange jesteś dopiero 1 dzień czy też 10 lat. Usługodawca sam decyduje co i w jakim zakresie zechce zmienić – oczywiście konsekwencje poniosą jego klienci. Problem w tym, że zmiana oferty wcale nie musi oznaczać korzyści dla usługobiorców.

    Uwaga!
    Jeśli chcesz szybko i poprawnie przygotować wypowiedzenie umowy Orange
    przejdź do formularza »

    Jeśli nie chcesz korzystać z nowej oferty operatora, musisz po prostu rozwiązać obowiązującą umowę. Na pocieszenie muszę dodać, że w tym przypadku jakiekolwiek kary umowne czy długie okresy wypowiedzenia nie będą miały zastosowania. Rozwiązanie umowy powinno zatem przebiec szybciej, niż w przypadku standardowej procedury. Jeśli jesteś więc klientem Orange i z dnia na dzień dowiadujesz się o zmianie warunków umowy (wiążącej się głównie ze zmianą dotychczasowego cennika usług), bez przeszkód możesz rozwiązać istniejące zobowiązanie. Co więcej, nie zapłacisz za takie rozwiązanie złotówki, nawet jeśli podpisałeś umowę dzień wcześniej.

    Jeśli decydujesz się na wcześniejsze zakończenie umowy terminowej, musisz liczyć się z zapłata odpowiedniej kwoty pieniężnej. Umowa na usługi mobilne w Orange to umowa na warunkach promocyjnych, zawarta na czas określony. Jeśli zdecydujesz się zrezygnować z usług przed datą końca umowy,  będziesz zobowiązany do zapłacenia równowartości ulgi udzielonej przy podpisywaniu umowy, pomniejszonej o wartość za okres od zawarcia umowy do dnia jej rozwiązania – wszelkie informacje w tym zakresie znajdziesz oczywiście w swojej umowie. Niestety nie da się uniknąć kary finansowej za wcześniejsze zerwanie umowy terminowej. W przypadku umów bezterminowych ta zasada oczywiście nie obowiązuje.

    Jak złożyć rezygnację z usług Orange?

    Zgodnie z informacjami podanymi przez Orange, przy rezygnacji konieczne jest sporządzenie pisma, w którym znajdą się:

    • numer telefonu w sieci
    • imię, nazwisko oraz adres zameldowania składającego rezygnację
    • własnoręczny podpis abonenta

    Pismo możesz zostawić zarówno w salonie jak i przesłać na adres:
    Orange Polska S.A.
    Jagiellońska 34
    96-100 Skierniewice

    Pamiętaj, że rozwiązanie umowy następuje po upływie okresu wypowiedzenia, który trwa jeden pełny okres rozliczeniowy, liczony od daty wpłynięcia rezygnacji. Po zarejestrowaniu rezygnacji w systemie, otrzymasz SMS potwierdzający jej przyjęcie.
    W tym miejscu pojawia się jednak pytanie – czym jest okres rozliczeniowy? Jest nim przedział czasowy, za który zostaje wystawiona faktura. W przypadku Orange rozliczeń za świadczone usługi dokonuje się w stałych, miesięcznych okresach:

    • w przypadku usług stacjonarnych rozpoczynają się one odpowiednio 1, 4, 6, 10, 14, 16, 19, 24 i 26 dnia miesiąca. W sumie jest 9 okresów rozliczeniowych.
    • w przypadku usług mobilnych okresy rozliczeniowe rozpoczynają się odpowiednio 1, 4, 6, 10, 14, 16, 19, 24, 26, 29 dnia miesiąca. W sumie jest 10 okresów rozliczeniowych.

    Uwaga!
    Jeśli chcesz szybko i poprawnie przygotować wypowiedzenie umowy Orange przejdź do formularza »

    Każdy numer abonencki w mobilnej sieci Orange jest przypisany do jednego z tych okresów.  Najczęściej jest to okres rozliczeniowy najbliższy dacie podłączenia telefonu do sieci. Np. Twój telefon jest włączony do sieci od 22 dnia miesiąca. Najbliższy tej dacie okres rozliczeniowy zaczyna się 24 i trwa do 23 następnego miesiąca.

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE