- Reklama -
środa, 20 listopada 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaPrawo1 czerwca rusza nowy program in vitro

    1 czerwca rusza nowy program in vitro

    Dla wielu par in vitro to jedyna szansa, by stać się rodzicem. 1 czerwca ruszy nowy program, który pomoże spełnić rodzicielskie marzenia.

    In vitro po 1 czerwca

    Równy dostęp do metody in vitro dla par borykających się z niepłodnością to cel, jaki przyświecał rządowi podczas tworzenia założeń nowego programu. To pokazuje odejście od dotychczasowej polityki państwa, skupiającej się w głównej mierze na ideologii aniżeli na realnych i naukowo potwierdzonych  metodach zwalczania problemu niepłodności.

    Nowy program medycznego wsparcia zapłodnienia pozaustrojowego i leczenia niepłodności metodą in vitro to także  kolejny element projektu Świadoma, Bezpieczna Ja. Nad programem pracował zespół 14 wybitnych ekspertów z wielu dziedzin medycyny, m.in. w zakresie ginekologii, endokrynologii ginekologicznej i rozrodczości, perinatologii, medycyny rozrodczej i embriologii.

    Kto skorzysta z programu in vitro?

    Program obejmie pary:

    • ze stwierdzoną lub nieskutecznie leczoną niepłodnością w ciągu 12 miesięcy przed zgłoszeniem do programu,
    • będące w związku małżeńskim lub we wspólnym pożyciu,
    • te, które mają kriokonserwowane i przechowywane zarodki, w ramach wcześniej realizowanych procedur.

    Przyjęto również kryterium wieku. Z bezpłatnego in vitro będą mogły skorzystać kobiety:

    • do 42. roku życia, korzystające z własnych komórek jajowych lub dawstwa nasienia,
    • do 45. roku życia jeśli korzystają z dawstwa oocytów lub zarodka,
    • a także mężczyźni do 55. roku życia.

    Onkopłodność

    Program obejmuje również onkopłodność, czyli zabezpieczenie materiału rozrodczego, tych osób, które w przyszłości będą chciały mieć dzieci, ale wpierw muszą poddać się trudnej i często wyniszczającej organizm terapii onkologicznej, która może pozbawiłaby ich szansy na własne dziecko.

    Pacjenci z chorobami onkologicznymi będą mogli zabezpieczyć płodność na przyszłość poprzez pobranie i przechowywanie gamet przed lub w trakcie leczenia onkologicznego. W tym wypadku program obejmie kobiety od okresu dojrzewania do 40. roku życia i mężczyzn od okresu dojrzewania do 45. roku życia.

    Realizacja programu w 2024 roku

    Program będzie realizowany do 31 grudnia 2024 r. Na ten cel przeznaczono w budżecie państwa każdego roku 500 mln zł. Łącznie to 2,5 mld zł.

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE