Spis treści
Narodowy Dzień Pamięci Powstania Warszawskiego
1 sierpnia 1944 r. wybuchło Powstanie Warszawskie. Ta największa akcja zbrojna podziemia w okupowanej przez Niemców Europie stała się symbolem heroizmu Polaków i ich umiłowania wolności. Celem powstańców było wyzwolenie Warszawy z rąk Niemców i utworzenie w niej ośrodka polskiej władzy państwowej przed oczekiwanym wkroczeniem wojsk sowieckich.
Pamięć o Powstaniu Warszawskim była przez władze komunistyczne brutalnie zwalczana. Dopiero w wolnej Polsce stopniowo zdołano przywrócić sierpniowemu zrywowi i jego bohaterom należyte miejsce w świadomości społecznej. W 2009 r. Sejm ustanowił 1 sierpnia Narodowym Dniem Pamięci Powstania Warszawskiego. W preambule ustawy czytamy: W hołdzie bohaterom Powstania Warszawskiego – tym, którzy w obronie bytu państwowego, z bronią w ręku walczyli o wyzwolenie stolicy, dążyli do odtworzenia instytucji niepodległego Państwa Polskiego, sprzeciwili się okupacji niemieckiej i widmu sowieckiej niewoli zagrażającej następnym pokoleniom Polaków.
Obchody 78. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego
W całym kraju organizowane są inicjatywy rocznicowe, akcje edukacyjne i wydarzenia kulturalne, których celem jest upamiętnienie heroicznych czynów warszawskich powstańców. Oto one.
- Godzina „W”
O godz. 17:00 w całym kraju zawyją syreny alarmowe. W ten sposób Polacy, a szczególnie Warszawiacy, oddadzą hołd powstańcom w godzinę wybuchu Powstania Warszawskiego. Centralne obchody „Godziny W” odbędą się pod Pomnik Gloria Victis na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach.
- „Kartka z Powstania” – pokazy filmu w wirtualnej rzeczywistości w MEiN
Bezpłatne pokazy filmu fabularnego „Kartka z Powstania” zrealizowanego w technologii wirtualnej rzeczywistości. Prezentuje on autentyczną historię jednego z powstańców warszawskich, kpt. Władysława Sieroszewskiego „Sabały”. Film będzie można obejrzeć 1 sierpnia od godz. 14:30 w gmachu Ministerstwa Edukacji i Nauki przy ul. Wspólnej 1/3.
- Koncert „Warszawiacy śpiewają (nie)zakazane piosenki”
1 sierpnia, w rocznicę wybuchu Powstania, mieszkańcy Warszawy wspólnie z Chórem Warszawiaków i Orkiestrą Warszawy zaśpiewają powstańcze pieśni. We wzruszającym koncercie na Placu Piłsudskiego zabrzmią pamiętne utwory, m.in.: „Sanitariuszka Małgorzatka”, „Warszawianka”, „Pałacyk Michla”, „Warszawskie dzieci”.
Koncert „Warszawiacy śpiewają (nie)zakazane piosenki” będzie można obejrzeć w poniedziałek, 1 sierpnia godz. 20:30 w TVP1.
- Bezpłatna publikacja popularnonaukowa Krzysztof Kamil Baczyński na stronie IPN
Na stronie IPN dostępna jest popularnonaukowa publikacja poświęcona Krzysztofowi Kamilowi Baczyńskiemu – poecie i powstańcowi warszawskiemu. Autor opracowania wskazał najważniejsze czynniki, które ukształtowały poetę: dom rodzinny, środowisko i wiara. Drugą część opracowania poświęcił przybliżeniu twórczości poety.
Na stronie IPN znajduje się bogaty zasób materiałów edukacyjnych poświęconych przebiegowi Powstania Warszawskiego. Są wśród nich m.in.: infografiki Zagłada Warszawy, seria komiksowa Wojenna odyseja Antka Srebrnego 1939–1946, „Biuletyn IPN” nr 7-8/2019 – Powstanie Warszawskie, mobilna gra „Baczyński” dostępna w trybie stacjonarnym i terenowym.
- Koncert w 78. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego – Opole
Koncert w Sali Kameralnej Narodowego Centrum Polskiej Piosenki w Opolu rozpocznie się o godz. 17.00. Wydarzenie będzie transmitowane na żywo na kanale IPNtv w serwisie You Tube.
W programie: spektakl muzyczny „Morowe Panny” oraz wspólne śpiewanie piosenek powstańczych z udziałem publiczności. Na scenie pojawią się: artystki Nyskiego Studia Piosenki Zespół Wokalny Pro Patria z Opola oraz Kwintet Dęty Blaszany Varsovia Brass Quintet.
- „Labirynt ʼ44”
Gra plenerowa, która łączy w sobie elementy gry miejskiej, escape roomu, gry na czas oraz rekonstrukcji historycznej z udziałem aktorów i statystów. Scenariusz gry powstał na podstawie autentycznych wydarzeń wojennych i wspomnień Powstańców Warszawskich.
Inicjatywa jest organizowana przez Muzeum Powstania Warszawskiego. Udział po rejestracji na: rejestracja.1944.pl.
Źródło:
Oficjalna strona MEiN.