Spis treści
20-lecie członkostwa Polski w UE
Podjęta 20 lat temu decyzja zapoczątkowała udział Polski w europejskim projekcie integracyjnym. Członkostwo w Unii Europejskiej przez minione dwie dekady stanowiło dla Polski okazję do wzmacniania i intensyfikowania współpracy międzynarodowej, jak również do przyspieszenia rozwoju gospodarczego, społecznego i kulturalnego- czytamy w specjalnej uchwale Sejmu.
Sejm Rzeczypospolitej Polskiej wyraził również pragnienie, aby 20. rocznica akcesji Polski do Unii Europejskiej stała się bodźcem do kontynuowania wysiłków na rzecz lepszej, silniejszej, sprawiedliwej i zjednoczonej Europy, w której Polska odgrywa aktywną i odpowiedzialną rolę. W obliczu wielu napięć, wyzwań, zagrożeń i niebezpieczeństw, jakich jesteśmy świadkami, nasze członkostwo w Unii Europejskiej powinno być fundamentem bezpieczeństwa, dobrobytu i stabilności naszego państwa.
Wejście Polski do UE
W dniu 1 maja 2004 roku Polska wraz z dziewięcioma innymi państwami: Cyprem, Czechami, Estonią, Litwą, Łotwą, Maltą, Słowacją, Słowenią i Węgrami otrzymała pełnoprawne członkostwo we wspólnocie.
Rocznicowe wydarzenia
W związku z rocznicą zaplanowano także uroczyste obchody z udziałem szefów dyplomacji Polski i Niemiec. Szefowie dyplomacji Polski i Niemiec, w towarzystwie ówczesnych ministrów spraw zagranicznych obu państw – Włodzimierza Cimoszewicza i Joschki Fischera, wspólnie przeszli przez most na Odrze, zwiedzając wystawę fotografii upamiętniających akcesję Polski do UE. Na zakończenie uroczystości wzięli udział w dyskusji ze studentami Europejskiego Uniwersytetu Viadrina. Wydarzenie było także okazją do wielu refleksji, a podczas przemówienia szef polskiej dyplomacji podkreślił, wagę bycia członkiem Unii, wskazując na bezpieczeństwo, jakie niesie za sobą członkostwo Polski w UE.