- Reklama -
czwartek, 21 listopada 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaPrawo75 tysięczna premia dla młodego rolnika

    75 tysięczna premia dla młodego rolnika

    Możliwe staje się bowiem uzyskanie pomocy przez wszystkich młodych rolników, którzy już prowadzą gospodarstwa rolnicze bez względu na sposób ich nabycia, o ile od rozpoczęcia działalności rolniczej do dnia złożenia wniosku o przyznanie pomocy nie upłynie więcej niż 12 miesięcy, a do momentu wydania decyzji o przyznaniu pomocy – nie więcej niż 18 miesięcy. Zarówno zmiana rozporządzenia o podziale środków PROW na lata 2007 – 2013, jak i nowelizacja zasad przyznawania pomocy młodym rolnikom obowiązująca od marca 2011 r. jest o tyle ważna, że wielu z tych którzy starali się o premie w ubiegłym roku, zostało wskazanych jako następcy przez producentów rolnych, posiadających postanowienia o spełnianiu warunków do przyznania renty strukturalnej w naborze z 2010 roku. A to rodzi kolejne konsekwencje, ponieważ w przypadku rolników, którzy otrzymali decyzje o wypełnieniu kryteriów do otrzymania renty strukturalnej, warunkiem umożliwiającym przyznanie im takiej renty, jest uzyskanie przez ich następców wsparcia na "Ułatwianie startu młodym rolnikom" i przekazanie gospodarstwa w terminie 9 miesięcy od daty otrzymania postanowienia. Dzięki wprowadzonym zmianom mogą skorzystać zarówno przyszli renciści strukturalni, jak i młodzi rolnicy.

    Znowelizowane rozporządzenie o przyznaniu wsparcia z działania "Ułatwianie startu młodym rolnikom" zmienia także tryb przyznawania pomocy. Nowe zasady określają, że każdy wniosek będzie poddawany ocenie punktowej według następujących trzech kryteriów:

    1. powierzchni użytków tworzonego gospodarstwa – można otrzymać od 5 do 16 punktów;
    2. kwalifikacji zawodowych wnioskodawcy – od 1 do 5 punktów.;
    3. stopy bezrobocia w powiecie, w którym znajduje się gospodarstwo – od 0 do 5 punktów.
       

    O kolejności przyznawania pomocy będzie decydowała suma przyznanych punktów, a nie jak dotychczas kolejność złożenia kompletnego i poprawnego wniosku.

     

    Ponadto, w nowelizacji rozporządzenia o podziale środków PROW na lata 2007 – 2013 zaproponowano, że wszyscy wnioskodawcy z 2010 r., którzy spełniali warunki do przyznania premii dla młodych rolników, a otrzymali decyzje odmowne ze względu na brak środków finansowych, będą mogli otrzymać wnioskowaną pomoc pod warunkiem, że nadal spełniają wymagania określone w przepisach. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wyśle do nich pismo, w którym zapyta, czy młody rolnik zainteresowany jest w dalszym ciągu otrzymaniem wsparcia. Po otrzymaniu pozytywnej odpowiedzi, wydana wcześniej decyzja o odmowie przyznania pomocy, zostanie przez Agencję uchylona i wniosek o wsparcie będzie poddany weryfikacji, zgodnie z obowiązującymi procedurami.

     

    Pomoc z działania "Ułatwianie startu młodym rolnikom" kierowana jest do rolników, którzy nie przekroczyli 40 roku życia, a planują gospodarowanie lub już gospodarują na własny rachunek. Jednym z warunków, które należy spełniać, aby skorzystać z 75 tysięcznej premii jest posiadanie wykształcenia gwarantującego dobre przygotowanie do zawodu rolnika lub odpowiedniego stażu pracy w rolnictwie. Jednakże należy podkreślić, iż istnieje możliwość uzupełnienia wykształcenia w ciągu trzech lat od dnia doręczenia decyzji o przyznaniu pomocy. W porównaniu z zeszłorocznym naborem wniosków nie zmieniły się także warunki przyznawania pomocy na "Ułatwianie startu młodym rolnikom" dotyczące wymaganej powierzchni użytków rolnych przejmowanych lub nowotworzonych gospodarstw. Do otrzymania wsparcia zakwalifikują się te gospodarstwa, których wielkość jest co najmniej równa powierzchni średniej wielkości gospodarstwa w kraju i nie jest większa niż 300 ha. Jeśli chodzi o województwa, w których średnia powierzchnia gospodarstwa jest niższa od średniej powierzchni gospodarstwa w kraju, czyli lubelskiego, łódzkiego, małopolskiego, mazowieckiego, podkarpackiego, śląskiego i świętokrzyskiego, spełnienie warunku posiadania gospodarstwa o odpowiedniej powierzchni użytków rolnych zostało rozłożone w czasie. Najpierw w ciągu 180 dni od otrzymania decyzji o przyznaniu pomocy gospodarstwo młodego rolnika musi osiągnąć wielkość średniej wojewódzkiej, a następnie w ciągu trzech lat wielkość średniej krajowej.

     

    www.SerwisPrawa.pl 
     

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE