- Reklama -
czwartek, 21 listopada 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaPrawo80% dla służb na chorobowym

    80% dla służb na chorobowym

    Fundamentalnym zadaniem zaproponowanej ustawy jest racjonalizacja wydatków budżetowych przeznaczanych na wynagrodzenia funkcjonariuszy i żołnierzy. Służyć temu ma propozycja wypłacania im 80% uposażenia w przypadku zwolnienia lekarskiego. Zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami – przebywając na zwolnieniu otrzymują oni pełne wynagrodzenie. Planowana zmiana oznacza, że ograniczenie uposażenia o 20% za okres absencji chorobowej, byłoby zbliżone do zasady obowiązującej w systemie powszechnym.


    Zgodnie z przyjętymi przez Radę Ministrów założeniami, proponowana zamiana dotyczyłaby funkcjonariuszy: Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej, Biura Ochrony Rządu, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Celnej, Służby Więziennej oraz żołnierzy zawodowych.

    Zdecydowano, że zwolnienie od zajęć służbowych z powodu choroby będzie następowało na zasadach obowiązujących w systemie powszechnym, czyli na podstawie zaświadczenia lekarskiego. Aktualnie nie istnieją uregulowania prawne umożliwiające sprawdzenie, czy przebywanie na zwolnieniu funkcjonariusza lub żołnierza jest uzasadnione. Przyjęto, że przebywanie na zwolnieniu będzie wpływać na wysokość nagrody rocznej proporcjonalnie do czasu przebywania na chorobowym. Równocześnie obniżenie uposażenia z powodu zwolnienia lekarskiego nie będzie podstawą do zmniejszenia wysokości innych świadczeń pieniężnych związanych ze służbą i naliczenia świadczeń emerytalnych – za wyjątkiem funkcjonariuszy Służby Celnej. Środki finansowe pozyskane z ograniczenia uposażeń będą przeznaczane na fundusz nagród i zapomóg dla wykonujących zadania służbowe w zastępstwie nieobecnych w pracy.

    Jednocześnie obniżenie uposażenia w związku z chorobą nie będzie dotyczyło funkcjonariuszy i żołnierzy m.in. w przypadku niezdolności do służby z powodu wypadków w drodze do miejsca pełnienia służby i powrotnej, wypadków w trakcie wykonywania czynności służbowych, choroby w czasie ciąży, poddania się badaniom lekarskim koniecznym dla dawców komórek, tkanek i narządów, a także niezdolności do służby powstałej podczas misji zagranicznych. Proponowane rozwiązania mają zapobiec przypadkom nieuzasadnionego przebywania na zwolnieniach lekarskich. Środki finansowe uzyskane dzięki nowym przepisom pozwolą zwiększyć fundusz nagród dla pełniących zastępstwa za osoby przebywające na zwolnieniach lekarskich.

    Według danych z Komendy Głównej Policji, codziennie na zwolnieniach lekarskich przebywa średnio 6 tys. policjantów na ok. 100 tys. funkcjonariuszy. Odpowiada to wyłączeniu ze służby dwóch średniej wielkości komend wojewódzkich.

    www.SerwisPrawa.pl
     

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE