- Reklama -
czwartek, 21 listopada 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaPrawoBadania lekarskie prowadzone w trakcie kwalifikacji wojskowej

    Badania lekarskie prowadzone w trakcie kwalifikacji wojskowej

    Opublikowany przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji projekt rozporządzenia w sprawie komisji lekarskich orzekających o stopniu zdolności do czynnej służby wojskowej osób stawiających się do kwalifikacji wojskowej dotyczy komisji lekarskich powoływanych przez wojewodów w porozumieniu z szefami wojewódzkich sztabów wojskowych, wojewodów oraz organów samorządu terytorialnego szczebla powiatu i gminy realizujących przedsięwzięcia z zakresu kwalifikacji wojskowej.
     
    W projekcie rozporządzenia określono, iż lekarze powoływani do składów komisji powinni legitymować się prawem wykonywania zawodu. Projekt nie przesądza natomiast charakteru podmiotów zatrudniających lekarzy. Dlatego też mogą to być zarówno lekarze zatrudniani na stanowiskach etatowych w zakładach opieki zdrowotnej, lekarze zatrudniani w oparciu o kontrakty, prowadzący prywatną praktykę lekarską jak i również lekarze emerytowani. Konieczność doprecyzowania powyższego zaistniała na skutek postulatów zgłaszanych przez urzędy wojewódzkie.
     
    Zaproponowano również wprowadzenie fakultatywnej możliwości powoływania do składów komisji lekarzy o innych specjalnościach niż chirurg i internista. Postulują to wojewodowie w nadsyłanych corocznie sprawozdaniach z przebiegu dotychczasowego poboru, uzasadniając postulat brakiem lekarzy tej specjalności w zakładach opieki zdrowotnej, które stanowią podstawową bazę rekrutacji lekarzy do składów powiatowych i wojewódzkich komisji lekarskich. Niezależnie od tego wypada uwypuklić, iż nowy system kwalifikacji wojskowej, wprowadzony w miejsce dotychczasowego poboru, przesądza o przenoszeniu do rezerwy bez odbycia służby wojskowej osób poddawanych podczas kwalifikacji wojskowej badaniom lekarskim. W związku z tym wydaje się, iż ocenę stopnia zdolności do czynnej służby wojskowej można oprzeć o wyniki badań lekarzy legitymujących się specjalnościami pokrewnymi do specjalności chirurga lub internisty, tym bardziej, iż komisje lekarskie wydają orzeczenia o zdolności do czynnej służby wojskowej lub jej braku w oparciu o przepisy wydane przez Ministra Obrony Narodowej.
     
    Pozostawiono w rozporządzeniu przepis zawarty w § 15, zgodnie z którym przewodniczący powiatowej komisji lekarskiej sporządza sprawozdanie z wyników prac tej komisji lekarskiej i przekazuje je przewodniczącemu wojewódzkiej komisji lekarskiej, w terminie 14 dni od dnia zakończenia kwalifikacji wojskowej. Stało się tak, ponieważ sprawozdania z wyników kwalifikacji wojskowej stanowią integralną część trybu postępowania powiatowych i wojewódzkich komisji lekarskich, sumującego wydanie określonej liczby orzeczeń o zdolności do czynnej służby wojskowej lub jej braku, a zatem finalizującego pracę komisji lekarskiej w danym roku i przedstawiającego jej rozmach. Sprawozdanie sporządzone przez przewodniczącego wojewódzkiej komisji lekarskiej i przekazane ministrowi właściwemu do spraw wewnętrznych, stanowi również formę nadzoru, jaki organ ten jest obowiązany sprawować nad kwalifikacją wojskową. Dostrzeżono także potrzebę zachowania przepisu § 17, który stanowi, iż komisja lekarska, określając zdolność osoby do czynnej służby wojskowej uwzględnia: wyniki badania stanu zdrowia osoby, przeprowadzonego w toku kwalifikacji wojskowej, wyniki badań specjalistycznych, w tym psychologicznych, jeżeli osoba została skierowana na takie badania, wyniki obserwacji szpitalnej, jeżeli osoba została skierowana na taką obserwację oraz informacje medyczne zawarte w dokumentacji medycznej, jeżeli dokumentacja taka została komisji lekarskiej przedstawiona. Przepis ten pozostał w rozporządzeniu ze względu na konieczność stosowania w trakcie kwalifikacji wojskowej przez powiatowe i wojewódzkie komisje lekarskie przepisów orzeczniczych wydanych przez Ministra Obrony Narodowej dla wojskowych komisji lekarskich.
     
    Poprzedni artykuł
    Następny artykuł
    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE