- Reklama -
poniedziałek, 25 listopada 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaPrawoBadanie alkomatem na stoku...

    Badanie alkomatem na stoku…

    O wypadek na stoku nie trudno, biorąc dodatkowo pod uwagę fakt, że  niektórzy narciarze mogą znajdować się w stanie po spożyciu alkoholu. Zasadniczo podczas pobytu w górskich kurortach prawie wszystkie restauracje i mniejsze bary oferują rożnego rodzaju wysokoprocentowe napoje, co same w sobie nie jest złe, jednak nieprzemyślane zachowanie może kosztować nas sporo pieniędzy.

    Jedną z kompetencji funkcjonariuszy policji jest prawo do badania alkomatem osób będących pod wpływem alkoholu, a dokładniej wszystkich tych, co do których zachodzi podejrzenie o to, że spożywali alkohol i kierowali pojazdem. Nie każdy jednak wie, że powyższe uprawnienie policji przysługuje także w stosunku do narciarzy znajdujących się na stoku. Wszystko dzięki ustawie z dnia 18 sierpnia 2011 r. o bezpieczeństwie i ratownictwie w górach i na zorganizowanych terenach narciarskich. Ogólnie rzecz biorąc zabrania się uprawiania narciarstwa lub snowboardingu na zorganizowanym terenie narciarskim w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego. Zarządzający zorganizowanym terenem narciarskim lub osoba przez niego upoważniona może odmówić wstępu albo nakazać opuszczenie zorganizowanego terenu narciarskiego osobie, której zachowanie wyraźnie wskazuje, że znajduje się ona w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego.

    Zgodnie z treścią art. 45 w/w ustawy, każdy kto uprawia narciarstwo lub snowboarding na zorganizowanym terenie narciarskim w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, podlega karze grzywny. Pamiętajmy, że samo przebywanie na stoku narciarskim, nawet z deską snowboardową lub nartami nie stanowi powyższego wykroczenia, może być jednak uznane za usiłowanie takiego czynu. Nietrzeźwość na stoku może być bardzo dotkliwa nie tylko przez fakt poddania się badaniu alkomatem, ale przede wszystkim wtedy, gdy rzeczywiście stwierdzone zostanie to, że jesteśmy pod wpływem alkoholu. Ustawodawca przewidział odpowiedzialność za omawiane wykroczenie pod postacią kary grzywny w wysokości od 20 nawet do 5 000 zł. Dodatkowo musimy pamiętać, że spowodowanie wypadku na stoku uprawnia każdego poszkodowanego do dochodzenia swoich praw i odszkodowania na drodze sądowej. Fakt znajdowania się winowajcy pod wpływem alkoholu w momencie zdarzenia wywołującego szkodę jest wówczas dla niego okolicznością obciążającą, którą w zasadzie nie będzie można podważyć.

    Na zakończenie powinniśmy pamiętać, że policjant ma prawo do przeprowadzenia badania alkomatem wobec każdego, kto swoim zachowaniem uzasadnia podejrzenie popełnienia przestępstwa lub wykroczenia, zwłaszcza gdy przejawia oznaki upojenia alkoholowego. Jednocześnie podejrzane zachowanie narciarza uprawnia policjanta do wykonania pomiaru i ewentualnego niewpuszczenia na stok.

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE