Eksperci z dziedziny ginekologii i położnictwa, pediatrii oraz genetyki twierdzą, iż okres do 10 tygodnia ciąży jest najważniejszy dla rozwoju zarodka i płodu. Od 17 dnia do 7 tygodnia – powstaje większość narządów i tkanek. W tym okresie zarodek jest najbardziej podatny na działanie czynników szkodliwych, które mogą powodować powstanie wad wrodzonych lub znaczne uszkodzenie zarodka i jego śmierć. W pierwszym okresie ciąży można też wykryć infekcje w organizmie matki, jak cytomegalia czy toksoplazmoza.
W dniu 25 listopada 2009 roku Podsekretarz Stanu w MPiPS Marek Bucior wystosował pismo do Minister Zdrowia Ewy Kopacz w sprawie możliwości przesunięcia terminu pierwszej wizyty kobiety w ciąży z 10 tygodnia na termin późniejszy. W piśmie Podsekretarza Stanu w MPiPS podniesiono, iż wiele kobiet dowiaduje się o ciąży w okresie jej późniejszego zaawansowania. Ponadto podkreślono, iż często zwłoka w wizycie u lekarza wynika nie z zaniedbania, ale z braku dostępności opieki medycznej. W następstwie tego, Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej w porozumieniu z Ministerstwem Zdrowia postanowiły zmienić przepisy dotyczące wypłacania tzw. becikowego. Oznacza to, że kobiety, które po 1 listopada 2009 roku wystąpiły lub wystąpią o wypłatę becikowego nie będą musiały udowadniać, że najpóźniej od 10 tygodnia ciąży były pod opieką lekarza ginekologa lub położnej. Jedynym warunkiem, który muszą spełnić kobiety, aby otrzymać pieniądze będzie okazanie przez rodzica zaświadczenia lekarskiego, które potwierdzi, co najmniej jedną wizytę ciężarnej u lekarza ginekologa lub położnej.
Becikowe otrzymają również te kobiety, którym po 1 listopada 2009 r. odmówiono jego wypłaty, ponieważ nie potrafiły udowodnić, że przebywały pod stałą opieką lekarza od 10 tygodnia ciąży. Po wejściu w życie nowych przepisów będą miały prawo ponownie ubiegać się o wypłatę pieniędzy w urzędach gmin i Miejskich Ośrodkach Pomocy Społecznej. Nowe przepisy wejdą w życie po nowelizacji ustawy o świadczeniach rodzinnych. Projekt ma stanąć na najbliższym posiedzeniu Rady Ministrów.
Ponadto Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że przepis stanowiący o tym, aby kobieta w ciąży była pod stałą opieką ginekologa lub położnej najpóźniej od 10 tygodnia ciąży, nie zostanie wycofany, a jedynie zawieszony na okres dwóch lat od momentu wejścia w życie znowelizowanej ustawy o świadczeniach rodzinnych. Ponadto Ministerstwo Zdrowia oraz Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej planują kampanię informacyjną w mediach i instytucjach pożytku publicznego w celu przygotowania kobiety do zmian w przepisach oraz w celu przypomnienia, jak ważne dla zdrowia matki i dziecka są wczesne i częste badania lekarskie w okresie ciąży.