Nowe zasady wynikają ze zmiany ustawy o świadczeniach rodzinnych. Zmiany dokonano już blisko rok temu, bo 6 grudnia 2008 r., ale zaczyna obowiązywać dopiero teraz. W ramach nowelizacji wprowadzono przepisy (art. 9 ust. 6-7) uzależniające przyznanie dodatku od spełnienia dwóch warunków:
-
Pozostawanie kobiety pod opieką medyczną najpóźniej od 10 tygodnia ciąży do porodu.
-
Potwierdzenie tej opieki medycznej zaświadczeniem lekarskim.
Minister Zdrowia 19 września tego roku wydał rozporządzenie określające formy opieki medycznej uprawniające do dodatku oraz wzór zaświadczenia lekarskiego będącego podstawą do wypłaty „becikowego”. Zgodnie z tym rozporządzeniem kobieta w każdym trymestrze ciąży musi skorzystać z przynajmniej jednego świadczenia zdrowotnego z zakresu:
-
Podstawowej opieki zdrowotnej (np. wizyta kontrolna u lekarza prowadzącego ciążę).
-
Ambulatoryjnych świadczeń specjalistycznych (np. badanie USG).
-
Leczenia szpitalnego.
Wymagania te nie są wygórowane, a wskazane w rozporządzeniu świadczenia towarzyszą każdej normalnie prowadzonej ciąży. Trzeba jednak pamiętać, że do uzyskania wypłaty 1000 zł konieczne będzie udokumentowanie opieki medycznej w zaświadczeniu zgodnym z wzorem określonym w rozporządzeniu. Wzór zaświadczenia musi zawierać daty dokonania świadczeń, przynajmniej jedną w każdym trymestrze ciąży oraz informację, od którego tygodnia ciąży kobieta pozostawała pod opieką medyczną.
Intencją autorów projektu ustawy było zwiększenie zakresu objęcia kobiet opieką lekarską w trakcie ciąży. Ma to przyczynić się do ograniczenia poziomu śmiertelności oraz zmniejszenia odsetka niemowląt posiadających niską masę urodzeniową. Pewien kłopot może stanowić precyzyjne wskazanie kobiet, których dotyczą wprowadzane regulacje – zgłaszających się po wypłatę dodatku od 1 listopada 2009 r., czy rozpoczynających po tej dacie pobieranie świadczeń medycznych związanych z ciążą? W poselskim projekcie przepisy wprowadzające ustawę określały wprost, że obowiązek potwierdzenia opieki lekarskiej dotyczy okresów przypadających po wejściu w życie ustawy. W uchwalonej ustawie takiego zapisu zabrakło. W jego miejsce pojawił się przepis mówiący o stosowaniu obowiązku potwierdzania opieki medycznej od 1 listopada 2009 r. (art. 18 ustawy nowelizującej). Biorąc pod uwagę fakt, że potwierdzanie opieki medycznej następuje poprzez zaświadczenie wystawiane po porodzie, można wnioskować, iż nowe regulacje dotyczą wszystkich wniosków o „becikowe” składanych od 1 listopada 2009 r.
Przy takiej interpretacji podstawą do wystawienia zaświadczenia potwierdzającego pozostawienie kobiety pod opieką medyczną nie później niż od 10 tygodnia ciąży do dnia porodu będzie karta przebiegu ciąży. Karta taka zgodnie z § 34 rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie rodzajów i zakresu dokumentacji medycznej w zakładach opieki zdrowotnej oraz sposobu jej przetwarzania powinna zawierać wszystkie informacje wymagane w zaświadczeniu uprawniającym do wypłaty „becikowego”. Problem w tej sytuacji mogą mieć kobiety, które z jakichś powodów nie skorzystały z opieki medycznej do 10 tygodnia ciąży, a nie wiedziały wówczas o obowiązku potwierdzenia tej opieki odpowiednim zaświadczeniem, ponieważ odpowiednie przepisy jeszcze nie obowiązywały.
Bartłomiej Atys
radca prawny w Kancelarii Prawnej Atys i Wspólnicy sp. k.