- Reklama -
środa, 20 listopada 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaPrawoBędzie można deptać po trawnikach!

    Będzie można deptać po trawnikach!

    Nowelizacja ustawy ma na celu poprawę warunków środowiska miejskiego, w którym zwraca się większą uwagę na wpływ urbanizacji na środowisko. Ma ona także na celu ochronę przed wpływem rozwoju miasta, który wpływa niekorzystnie na zieleń w mieście poprzez: zmniejszenie ilości terenów zielonych ze względu na działalności inwestycyjną, zmniejszenie różnorodności biologicznej, zmniejszenie ilości terenów leśnych. Ustawa daje gwarancję, aby zieleń miejska mogła spełnić w pełni swoją funkcję potrzebną do stworzenia lokalnej polityki ochrony przyrody w mieście.
     
    W aktualnie obowiązującym stanie prawnym przepisy kodeksu wykroczeń penalizują sytuacje korzystania z trawników i zieleńców traktując te zachowania jako wykroczenie. Dotyczy to także właścicieli zwierząt, które biegają i zanieczyszczają trawniki, bądź zieleńce. Kodeks wykroczeń przewiduje dwa istotne, różniące się od siebie pod względem dóbr chronionych, wykroczenia. Przedmiotem ochrony według stanu obecnego jest należyty stan roślinności na terenach przeznaczonych do użytku publicznego. Projektowana zmiana wprowadzi możliwość nieskrępowanego korzystania z trawników lub zieleńców w celach rekreacyjnych. Nie spowoduje ograniczenia odpowiedzialności za niszczenie roślinności przez człowieka, jak również nie ograniczy odpowiedzialności właścicieli za dopuszczenie do niszczenia przez zwierzęta znajdujące się pod ich nadzorem.
     
    Zaprojektowany przepis zapewni możliwość kontaktu człowieka z przyrodą, znalezienia wytchnienia i rekreacji na świeżym powietrzu. W ten sposób można poprawić warunki zdrowotne mieszkańców miast poprzez pozytywne oddziaływanie zieleni. Zieleń miejska jest często jednym łącznikiem człowieka ze światem przyrody. Jednakże nie można zanegować treści art. 144 kodeksu wykroczeń, który za niszczenie roślinności przewiduje kary administracyjne. Inicjatywa zmniejszenia dolegliwości tego artykułu w przypadku korzystania przez społeczeństwo z terenów publicznych wydaje się słuszna. Jednak dla zmniejszenie penalizacji tego przepisu wydaje się celowe wprowadzenie pewnych warunków korzystania przez społeczeństwo z miejsc do wypoczynku. Miejsca dostępne dla społeczeństwa powinny określać każdorazowo organy gminy w uchwałach publikowanych do wiadomości publicznej.
     
    W praktyce często jednak ze względu na presje inwestycyjne ilość zieleni w mieście maleje albo zaspokaja wyłącznie potrzeby estetyczne, a w mniejszej części zdrowotnie. Projekt może zapewnić ochronę istnienia różnorakiej zieleni w mieście, może być również wykorzystany do prowadzenie działalności edukacyjnej, zarówno przyrodniczej jaki i ekologicznej. Działania edukacyjne na takich terenach prowadzone są często w ramach zajęć szkolnych przez pedagogów lub przedstawicieli organizacji społecznych opiekującym się danym terenem. Należy podkreślić, że projektowana zmiana nie likwiduje kar za niszczenie roślinności, a jedynie ma na celu wprowadzenie możliwości nieskrępowanego korzystania z wyznaczonych terenów zielonych w celach rekreacyjnych.
     

    www.SerwisPrawa.pl

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE