Nowelizacja ustawy – Prawo geodezyjne i kartograficzne
Od soboty, tj. 12 lipca 2014 r. obowiązują przepisy ustawy z dnia 5 czerwca 2014 r. o zmianie ustawy – Prawo geodezyjne i kartograficzne oraz ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji. Nowelizacja wprowadza obniżenie stawek dla inwestorów budujących domu, a nawet w określonych przypadkach całkowity brak opłat. Dodatkowo nowelizacja prawa geodezyjnego i kartograficznego wprowadza łatwiejszy dostęp do zasobów geodezyjnych i kartograficznych, a także zmiany w regulacjach dotyczących odpowiedzialności zawodowej geodetów. Potrzeba nowelizacji ustawy z dnia 17 maja 1989 r. – Prawo geodezyjne i kartograficzne (Dz. U. z 2010 r. Nr 193, poz. 1287, z późn. zm.) wynika z opublikowanego w dniu 11 lipca 2013 r. wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 25 czerwca 2013 r. (sygn. akt K 30/12), zgodnie z którym przepis upoważnienia ustawowego dotyczący określenia opłat za czynności "związane z prowadzeniem państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego i uzgadnianiem usytuowania projektowanych sieci uzbrojenia terenu oraz związane z prowadzeniem krajowego systemu informacji o terenie, za udzielanie informacji, a także za wykonywanie wyrysów i wypisów z operatu ewidencyjnego" utracił moc z upływem 12 miesięcy od dnia ogłoszenia wyroku, tj. z dniem 12 lipca 2014 r.
Opłaty za udostępnianie materiałów z państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego
Przepisy zmieniające ustawę – Prawo geodezyjne i kartograficzne stanowią, że cennik za udostępnianie materiałów z państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego znajdzie się w załączniku do ustawy w formie tabel. W tabeli zostaną zamieszczone stałe stawki podstawowe opłat, jednostki rozliczeniowe oraz współczynniki uzależniające opłatę za pobierane dane m.in. od celu ich wykorzystania, ilości lub wielkości obszaru, którego dane dotyczą.
Uzgadnianie sytuowania projektowanych przyłączy
Nowelizacja ustawy znosi obowiązek polegający na uzgadnianiu sytuowania projektowanych przyłączy energetycznych, gazowych, wodociągowych, ciepłowniczych i innych. Jak podano w uzasadnieniu do projektu nowelizacji ustawy, z danych zgromadzonych w Głównym Urzędzie Geodezji i Kartografii wynika, że z tytułu uzgadniania dokumentacji projektowej przyłączy pobierano w ciągu roku opłaty w łącznej wysokości ok. 10 mln zł. Wobec powyższego właśnie o taką kwotę zmniejszy się roczne obciążenie inwestorów budujących domu. Nowe przepisy mają również zmniejszyć pracochłonność opracowania znacznej części projektów budowlanych. W wymiarze finansowym zmniejszenie to szacowane jest także na ok. 10 mln rocznie.
Warto podkreślić, że nowe rozwiązania wyeliminują zbędne bariery w procesie inwestycyjnym dotyczącym sieci uzbrojenia terenu, ale równocześnie, mając na względzie, że sieci uzbrojenia terenu służą w wielu przypadkach do przesyłania pod wysokim ciśnieniem łatwopalnych gazów i cieczy, wody oraz energii elektrycznej, umożliwią opracowywanie projektów budowlanych tych sieci w sposób zapewniający bezpieczeństwo ludzi i mienia w procesie ich budowy oraz eksploatacji. W myśl przepisów ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane ciężar odpowiedzialności za prawidłowe i bezkolizyjne usytuowanie projektowanych sieci uzbrojenia terenu spoczywa na projektancie tych sieci.
Bezpłatne udostępnianie danych z aż czterech zbiorów danych!
Co do zasady organy prowadzące państwowy zasób geodezyjny i kartograficzny udostępniają materiały zasobu odpłatnie. Jednakże ustawa wprowadziła możliwość nieodpłatnego udostępniania wszystkim zainteresowanym materiałów z czterech zbiorów danych. Nie pobiera się opłaty za udostępnianie zbiorów danych:
- państwowego rejestru granic i powierzchni jednostek podziałów terytorialnych kraju,
- państwowego rejestru nazw geograficznych,
- zawartych w bazie danych obiektów ogólnogeograficznych,
- dotyczących numerycznego modelu terenu o interwale siatki co najmniej 100 m.
Bezpłatnie udostępniane będą również dane pochodzące z innych zbiorów, pod warunkiem, że zostaną wykorzystane w celach edukacyjnych, badawczych czy rozwojowych, np. jednostkom organizacyjnym wchodzącym w skład systemu oświaty, uczelniom, czy też jednostkom naukowym.
Podstawa prawna:
Ustawa z dnia 5 czerwca 2014 r. o zmianie ustawy – Prawo geodezyjne i kartograficzne oraz ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (Dz.U.2014.897).