- Reklama -
czwartek, 21 listopada 2024
- Reklama -
Więcej

    Cesja umowy

    Należy pamiętać, że większość umów to umowy dwustronnie zobowiązujące, gdzie obie strony są zarówno zobowiązane, jak i uprawnione do określonych czynności.  W przypadku, gdy w miejsce jednej ze stron chce wejść osoba trzecia należy jednocześnie przenieść zarówno wierzytelności jak i zobowiązania. Jest to oczywiście możliwe, choć w tym wypadku cesja umowy będzie jednoczesnym zawarciem przelewu wierzytelności i przejęcia długu. Przelew wierzytelności uregulowany jest w przepisach art. 509-518 a przejęcie długu w art. 519-525 Ustawy z dnia z dnia 23 kwietnia 1964r.  Kodeks cywilny (Dz. U. z 1964r., Nr 16, poz. 93 ze zm.).  Wynikiem dokonania cesji umowy nie jest zmiana lub zawarcie nowej umowy, lecz kontynuacja dotychczasowej.


    Sporządzając taką umowę nie należy się rozwiązywać poprzedniej, gdyż to wynikające z tej umowy uprawnienia i obowiązki są przenoszone na nowy podmiot. Rozwiązanie takiej umowy mogłoby oznaczać podważenie wynikających z niej uprawnień i obowiązków. W razie ewentualnego sporu jedna ze stron może twierdzić, że skoro umowa została rozwiązana to wynikające z niej uprawniania i obowiązki nie istnieją.


    Cesja umowy powinna być zawarta w formie pisemnej.

    Cesja jest sporządzana pomiędzy trzema podmiotami: stronami umowy i osobą trzecią. Ponieważ każda ze stron umowy jest zarówno wierzycielem jak i dłużnikiem do zawarcia konieczna jest zgoda każdej z nich. Brak zgody którejkolwiek ze stron powoduje nieważność takiej umowy. Oczywiście niezbędny jest podpis osoby trzeciej, która wstępuje w prawa i obowiązki jednej ze stron. Przeniesienie umowy może nastąpić w postaci tzw. aneksu do umowy. Ważne jest jednak to, by w takim aneksie zawarte były elementy zarówno przelewu wierzytelności jak i przejęcia zobowiązania a także wyrażenie zgody przez dane strony.

    Należy pamiętać, iż ograniczenia w przenoszeniu umów mogą wynikać z zastrzeżenia umownego, właściwości zobowiązania czy przepisów ustawy.
    Należy zatem zwrócić uwagę czy strony umowy, z którą związana jest cesja nie zawarły w niej zapisu o zakazie cesji. Pewne ograniczenia mogą również wynikać z obowiązujących przepisów. Warto pamiętać, że niezbywalne są np. prawo odkupu czy pierwokupu. Także wspólnik nie może rozporządzać udziałem we wspólnym majątku wspólników ani udziałem w poszczególnych składnikach tego majątku. Sam charakter zobowiązania może również powodować niemożność przeniesienia umowy na inną osobę. Ma to istotne znaczenie między innymi przy umowach zlecenia, usług czy umów o dzieło, gdy spełnienie świadczenia szczególnie przez dłużnika jest związane z jego cechami osobistym. Nie można skutecznie zawrzeć umowy cesji, gdy określone prawa są wyłączone z obrotu. Może się również zdarzyć, że przeszkodą do zawarcia cesji umowy mogą być ograniczenia ze strony osoby trzeciej, np. okaże się ona niewypłacalna. Samo przeniesienie umowy może być dokonano zarówno odpłatnie, jak i nieodpłatnie.

     

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE