Spis treści
Wycinka drzew po uzyskaniu zezwolenia
Co do zasady wycięcie każdego drzewa czy krzewu z terenu nieruchomości może nastąpić po uzyskaniu, na wniosek, zezwolenia wydanego przez wójta, burmistrza albo prezydenta miasta. Obowiązek ten wynika ogólnie przyjętej zasady ochrony przyrody, polegającej na zachowaniu, zrównoważonym użytkowaniu oraz odnawianiu zasobów, tworów i składników przyrody. Celem ochrony przyrody jest bowiem między innymi ochrona walorów krajobrazowych, zieleni w miastach i wsiach oraz zadrzewień.
Uwaga!
Jeśli chcesz szybko i poprawnie przygotować Wniosek o wydanie pozwolenia na wycięcie drzew
przejdź do formularza »
Kiedy nie stosuje się wymogu uzyskania zezwolenia wójta, burmistrza albo prezydenta miasta
Prawo dopuszcza sytuacje, w których usunięcie drzewa z terenu nieruchomości nie wymaga zezwolenia wójta, burmistrza albo prezydenta miasta. Wymogu tego nie stosuje się do drzew:
- w lasach;
- owocowych, z wyłączeniem rosnących na terenie nieruchomości wpisanej do rejestru zabytków oraz w granicach parku narodowego lub rezerwatu przyrody – na obszarach nieobjętych ochroną krajobrazową;
- na plantacjach drzew i krzewów;
- których wiek nie przekracza 10 lat;
- usuwanych w związku z funkcjonowaniem ogrodów botanicznych lub zoologicznych;
- usuwanych na podstawie decyzji właściwego organu z obszarów położonych między linią brzegu a wałem przeciwpowodziowym lub naturalnym wysokim brzegiem, w który wbudowano trasę wału przeciwpowodziowego, z wałów przeciwpowodziowych i terenów w odległości mniejszej niż 3 m od stopy wału;
- które utrudniają widoczność sygnalizatorów i pociągów, a także utrudniają eksploatację urządzeń kolejowych albo powodują tworzenie na torowiskach zasp śnieżnych, usuwanych na podstawie decyzji właściwego organu;
- stanowiących przeszkody lotnicze, usuwanych na podstawie decyzji właściwego organu;
- usuwanych na podstawie decyzji właściwego organu ze względu na potrzeby związane z utrzymaniem urządzeń melioracji wodnych szczegółowych.
Opłata za wycięcie drzewa
W przypadku wycięcia drzewa (choinki) na cele niezwiązane z działalnością gospodarczą, osoba fizyczna nie musi uiszczać stosownej opłaty, w przeciwnym razie stosuje się stawki wskazane w rozporządzeniu. Opłatę nalicza się za każdy 1 cm obwodu pnia drzewa mierzonego na wysokości 130 cm. I tak też w przypadku świerku pospolitego koszt ten wynosi 36, 75 zł za 1 cm. Jodła pospolita natomiast i pozostałe gatunki i odmiany świerku kosztują 89,39 zł za 1 cm. Pozostałe gatunki i odmiany jodły wymagają wniesienia opłaty w wysokości 337,21 złotych za 1 cm.
Podstawa prawna:
Art.2, art. 83, art. 85, art. 86 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (Dz.U.2013.627)
Załącznik do rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 13 października 2004 r. w sprawie stawek opłat dla poszczególnych rodzajów i gatunków drzew (Dz.U.2004.228.2306)