- Reklama -
środa, 20 listopada 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaPrawoCo może syndyk?

    Co może syndyk?

    Jedną z ważniejszych kompetencji przysługujących syndykowi w kwestii zabezpieczenia majątku upadłego przed zniszczeniem jest możliwość zawarcia umowy z przedsiębiorstwem zajmującym się ochroną majątku. Syndyk może także sprzedać wszelkie zagrożone zniszczeniem składniki. Nie jest to jednak pierwsza czynność dokonywana przez syndyka – musi on bowiem najpierw powiadomić wierzycieli upadłego, właściwego w sprawie komornika i placówki pocztowe, aby doręczyły mu korespondencję upadłego, potrzebą do prawidłowego prowadzenia postępowania upadłościowego. Jednocześnie musi także zawiadomić banki i instytucje, które współpracowały z upadłym podmiotem w przedmiocie udostępnienia skrytek sejfowych albo składania pieniędzy czy innych przedmiotów.

    Jedną z kolejnych podstawowych funkcji syndyka jest dokonania spisu inwentarza, szacunku masy upadłości oraz planu likwidacyjnego. Plan likwidacyjny zawiera w sobie m.in. propozycję sprzedaży majątku upadłego wraz z określeniem wydatków z tym związanych. Syndyk może oczywiście (a nawet ma ku temu prawny obowiązek) podzielić sumę pieniężną uzyskaną ze sprzedaży praw i rzeczy należących do upadłego pomiędzy wszystkich wierzycieli. Pamiętajmy jednak, że wszelkie czynności podejmowane przez syndyka dokonywane są zawsze na rachunek upadłego. Zgodnie z art. 165 prawa upadłościowego i naprawczego, w sprawach dotyczących masy upadłości syndyk, zarządca oraz nadzorca sądowy dokonują czynności na rachunek upadłego, lecz w imieniu własnym. Syndyk, nie odpowiadają za zobowiązania zaciągnięte w sprawach dotyczących masy upadłości, odpowiada jednak za szkodę wyrządzoną na skutek nienależytego wykonywania obowiązków. W związku z tym syndyk ma prawo do otrzymania wynagrodzenia za wykonywanie swojej pracy. Obejmuje ono tzw. wynagrodzenie wstępne, a następnie zaliczkowe w wysokości do 75% wynagrodzenia wstępnego – ten drugi rodzaj wynagrodzenia jest przyznawany przez sędziego komisarza właściwego w danej sprawie. Oczywiście przysługuje mu tez prawo zwrotu wszelkich poniesionych wydatków związanych prowadzeniem postępowania upadłościowego. Jeżeli syndyk bądź zarządca prowadzi przedsiębiorstwo upadłego, w przypadkach uzasadnionych szczególnym nakładem pracy, może otrzymać z tego tytułu dodatkowe wynagrodzenie nieprzekraczające 10% osiągniętego rocznego zysku.

    Zgodnie z uchwałą Sądu Najwyższego z dnia 28 lutego 2002 r. (sygn. akt III CZP 6/02), syndyk masy upadłości banku może wystawić bankowy tytuł egzekucyjny, o którym mowa w art. 96 ust. 1 ustawy z 29.8.1997 r. – Prawo bankowe (Dz.U. Nr 140, poz. 939 ze zm.).

    Syndyk może udzielać pełnomocnictw do dokonywania czynności prawnych. Może też udzielać pełnomocnictw procesowych w postępowaniach sądowych i administracyjnych. Za szkodę wyrządzoną przez pełnomocników syndyk odpowiada jak za działanie własne.

    Syndyk może żądać od organów administracji rządowej i samorządu terytorialnego potrzebnych informacji dotyczących majątku upadłego.

    Syndyk jest obowiązany podejmować działania z należytą starannością, w sposób umożliwiający optymalne wykorzystanie majątku upadłego w celu zaspokojenia wierzycieli w jak najwyższym stopniu, w szczególności przez minimalizację kosztów postępowania.

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE