- Reklama -
środa, 20 listopada 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaPrawoCo wolno komornikowi?

    Co wolno komornikowi?

    W ostatnim czasie w środowisku komorniczym zrobiło się naprawdę gorąco. Wszystko przez postępowanie dyscyplinarne wszczęte przeciwko znanemu komornikowi za udział w programach telewizyjnych. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że komornik świadczył przy okazji telewizyjnych debiutów bezpłatną pomoc prawną dla wszystkich zainteresowanych telewidzów. Oczywiście odbywało się to bezpośrednio po emisji danego programu. Cała sytuacja nie spodobała się Radzie Izby Komorniczej w Gdańsku, która postanowiła ukarać komornika i wszczęła przeciwko niemu postępowanie dyscyplinarne.

    Dla przypomnienia, zgodnie z art. 72 ustawy o komornikach sądowych i egzekucji, karami dyscyplinarnymi są:

    • upomnienie;
    • nagana;
    • kara pieniężna do dwudziestokrotnej wysokości przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego;
    • wydalenie ze służby komorniczej.

    Kara nagany oraz kara pieniężna pociąga za sobą utratę biernego prawa wyborczego do organów samorządu komorniczego na okres 3 lat od dnia uprawomocnienia się orzeczenia dyscyplinarnego. Kary pieniężne są przekazywane na rzecz Krajowej Rady Komorniczej. Wydalenie ze służby komorniczej pociąga za sobą zakaz powołania w przyszłości na stanowisko komornika lub asesora komorniczego. Skazanie na kary – upomnienia, nagany i kary pieniężnej, ulega zatarciu po upływie 3 lat od dnia uprawomocnienia się orzeczenia dyscyplinarnego. Jak widać z powyższego najcięższą konsekwencją nienależytego zachowania komornika jest jego wydalenie ze służby.

    Rada Izby Komorniczej postanowiła wszcząć postępowanie dyscyplinarne, ponieważ jej zdaniem doszło do wyraźnego naruszenia standardów właściwego postępowania komorniczego poprzez świadczenie pomocy prawnej z pominięciem właściwych procedur w tym zakresie. Sama pomoc nie była przedmiotem sporu, jedynie sposób jej wykonywania. Być może, gdyby nie odbywało się to publicznie – na antenie telewizji, nikt nigdy nie dowiedziałby się, że komornik taką pomoc w ogóle świadczy.

    Podstawą do wszczęcia postępowania dyscyplinarnego okazał się art. 21 ustawy, zgodnie z którym komornikowi nie wolno podejmować dodatkowego zajęcia lub zatrudnienia, które by przeszkadzało w pełnieniu obowiązków albo mogło uchybiać powadze wykonywanego zawodu. Dodatkowe zatrudnienie komornik może podjąć za zgodą prezesa właściwego sądu apelacyjnego i rady izby komorniczej. O zamiarze podjęcia dodatkowego zajęcia komornik zawiadamia prezesa właściwego sądu apelacyjnego i radę izby komorniczej. Prezes tego sądu w terminie tygodniowym może sprzeciwić się podjęciu tego zajęcia. Zdaniem Rady Izby Komorniczej w Gdańsku powyższa regulacja została bezwzględnie naruszona, ponieważ komornik biorąc udział w programie telewizyjnym bez wymaganej do tego zgody powinien mieć świadomość możliwych konsekwencji takiego czynu. Na finał sprawy przyjdzie nam jednak jeszcze trochę poczekać. 

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE