Rozwód a kredyt
Po rozwodzie małżonkowie mogą wystąpić o podział wspólnego majątku. Można dokonać tego umownie (jeżeli małżonkowie są zgodni) albo sądownie (w przypadku sporu). Natomiast niestety nie można rozdzielić ich zobowiązań, bowiem długi zaciągnięte wspólnie a powstałe w czasie trwania małżeństwa obciążają oboje małżonków. Oznacza to, że po rozwodzie małżonkowie są zobowiązani w równych częściach do spłacenia wspólnego kredytu, czy pożyczki. Jeżeli majątek dzielony jest w drodze umowy wówczas małżonkowie mogą się umówić, kto ma spłacać dane zobowiązanie, np. kredyt hipoteczny. W przypadku sądowego podziału majątku sąd może przyznać np. dom jednemu z małżonków. Nie może jednak dokonać podziału związanego z tą nieruchomością kredytu hipotecznego. W postanowieniu o podziale majątku może jednak wskazać, który z małżonków ma dalej opłacać raty. Takie zobowiązanie jest wiążące jedynie pomiędzy małżonkami ale nie wywiera bezpośredniego skutku wobec wierzycieli.Bank może domagać się spłaty od każdego z małżonków
Warto wiedzieć, że nawet w sytuacji, gdy sąd nakazał spłatę kredytu osobie, której mieszkanie przyznał, bank w dalszym ciągu może domagać się spłaty od obojga małżonków. Dla wierzyciela jest bowiem ważna umowa zawarta w czasie małżeństwa. Każdy z małżonków jest więc nadal dłużnikiem banku. W przypadku, gdy zobowiązana osoba nie spłaca rat wówczas bank może żądać spłaty zobowiązania od drugiego małżonka. Jeżeli małżonek zwolniony przez sąd z obowiązku płacenia rat kredytu zostanie przez bank wezwany do zapłaty i ureguluje dług, wówczas może dochodzić od byłego współmałżonka roszczenia regresowego. Oczywiście, gdy małżonek nie dokona dobrowolnej zapłaty, wówczas pozostaje mu tylko droga postępowania sądowego.
Przejęcie długu
Rozwiązaniem problemu może być zmiana umowy kredytowej i przejęcie długu przez jednego z małżonków. Wówczas taka osoba zobowiązuje się dalej sama spłacać dług a drugi z małżonków zostaje zwolniony ze zobowiązania.Takiej zmiany można jednak dokonać tylko za zgodą banku. Warto wiedzieć, że bank może ale nie ma obowiązku udzielać takiej zgody. Należy bowiem pamiętać, że dla banku korzystniejsze jest posiadanie jako kredytobiorcy dwóch osób. Liczy się oczywiście zdolność kredytowa małżonka, który chce przejąć dług. Dlatego też, oprócz odpowiednich zarobków, konieczne może więc być przedstawienie innego zabezpieczenia kredytu, np. dodatkowych żyrantów.