- Reklama -
środa, 20 listopada 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaPrawoCo zrobić, jeżeli żądanych przez zamawiającego dokumentów nie wydaje się w państwie...

    Co zrobić, jeżeli żądanych przez zamawiającego dokumentów nie wydaje się w państwie wykonawcy?

    Jeżeli w miejscu zamieszkania osoby lub w kraju, w którym wykonawca ma siedzibę lub miejsce zamieszkania, nie wydaje się takich dokumentów, wykonawca może zastąpić je dokumentem zawierającym oświadczenie złożone przed:

    1. notariuszem,
    2. właściwym organem sądowym, administracyjnym albo
    3. organem samorządu zawodowego lub gospodarczego

    – odpowiednio miejsca zamieszkania osoby lub kraju, w którym wykonawca ma siedzibę lub miejsce zamieszkania.

    WAŻNE!

    Wykonawca zagraniczny w takiej sytuacji powinien złożyć oświadczenie przed jednym z wyżej wymienionych podmiotów znajdujących się w jego państwie. Powyższy warunek nie zostanie spełniony, jeżeli wykonawca przedstawi dokument zawierający jego oświadczenie, potwierdzające brak podstaw do wykluczenia, złożo­ne np. przed polskim notariuszem.

    Jednakże od zagranicznego wykonawcy można żądać dokumentu zawierającego oświadczenie złożone przed stosownym podmiotem tylko i wyłącznie wtedy, gdy w jego państwie nie wydaje się w ogóle tych dokumentów, a zatem jeżeli przepisy prawa obcego nie umożliwiają wykonawcy uzyskania określonego typu dokumentu. Jeżeli taki dokument można uzyskać, to nie jest dopuszczalne zastępowanie go oświadczeniem.

    Z ORZECZNICTWA:

    Zamawiającemu wolno żądać od podmiotów zagranicznych dokumentu zawierającego oświadczenie złożone np. przed notariuszem, wyłącz­nie w przypadku gdy w kraju, w którym wykonawca ma siedzibę lub miejsce za­mieszkania, nie wydaje się adekwatnych dokumentów, niezależnie od tego kiedy te dokumenty zostały wystawione, co wynika z literalnego brzmienia przepisu za­wartego w § 4 ust. 1 rozporządzenia w sprawie rodzajów dokumentów, tj. braku wskazania w nim jakiegokolwiek terminu, w jakim wystawiany dokument zachowu­je ważność (wyrok KIO z 31 marca 2009 r.; sygn. akt KIO/UZP 330/09).

    Przepisy nie przewidują możliwości zamien­nego składania dokumentu pochodzącego od uprawnionego organu lub dokumentu zawierającego oświadczenie wykonawcy. Dlatego jeżeli wykonawca zagraniczny złoży dokumenty, które są wydawane według prawa jego kraju i są aktualne według tego prawa (pomimo niespełnienia wymagań co do termi­nu ich wydania), za­mawiający nie może żądać dodatkowo, by wykonawca taki przedstawił dokument zawierający jego oświadczenie przed notariuszem.

    Rozporządzenie w sprawie rodzajów dokumentów w § 4 ust. 3 wprowadza bowiem zasadę priorytetu dokumentów urzędowych przed oświadczeniem własnym wykonawcy – dopiero wówczas, gdy dokumenty urzędowe nie są wydawane, „zastępuje się je” oświadczeniami wykonawcy.

    Z ORZECZNICTWA:

    Jeżeli dokument o niezaleganiu z podatkami jest wydawany w państwie wykonawcy i jest ważny oraz aktualny zgodnie z przepisami tego pań­stwa, trudno oczekiwać, że wykonawca złoży oświadczenie przed odpowiednim organem, które miałoby jeszcze raz potwierdzać te same okoliczności (wyrok KIO z 22 grudnia 2009 r.; sygn. akt KIO/UZP 1791/09).

     

    Również wykonawcy nie mogą dowolnie wybierać, czy przedstawią dokument uzyskany od właściwego podmiotu, czy też złożą zamiast tego dokument zawierający oświadczenie np. przed notariuszem. Jeśli wymagany dokument jest wydawany w państwie wykonawcy, to nie może on za­stąpić go dokumentem zawierającym oświadczenie złożone przed notariuszem.

    Jedyny wyjątek w tym zakresie dotyczy sytuacji, gdy istnieje obiektywna, niezależna od wykonawcy przeszkoda natury formalnoprawnej uniemożliwiająca mu uzyskanie dokumentu w określonym czasie. W takim przypadku wykonawca będzie mógł zastąpić dokument swoim oświadczeniem złożonym przed notariuszem.

    Z ORZECZNICTWA:

    Złożenie oświadczenia przed odpowiednim organem zamiast przedstawienia stosownego dokumentu może mieć miejsce również wówczas, gdy istnieje obiektywna, niezależna od wykonawcy przeszkoda natury formalnoprawnej (wyrok KIO z 10 lipca 2009 r., sygn. akt KIO/UZP 703/09; 709/09).

    PRZYKŁAD:

    Wykonawca niemiecki ma złożyć zaświadczenie potwierdzające brak prawomocnego skazania za przestępstwo skarbowe. Jednakże czas oczekiwania, przewidziany przepisami prawa niemieckiego, na wydanie takiego dokumentu przekracza czas od publikacji ogłoszenia o zamówieniu do terminu składania wniosków lub ofert. W tym przypadku wykonawca może zastąpić wymagane zaświadczenie swoim oświadczeniem złożonym przed notariuszem.

    Podstawa prawna:

    • Ustawa z dnia 29 stycznia 2004 r. Prawo zamówień publicznych (t.j. Dz. U. z 2010 r. Nr 182, poz. 1228 ze zm.)
    • Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks Cywilny (t.j. Dz.U. z 1964.16.93 ze zm.)
    • Rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z dnia 23 grudnia 2009 r. w sprawie kwot wartości zamówień oraz konkursów, od których jest uzależniony obowiązek przekazywania ogłoszeń Urzędowi Oficjalnych Publikacji Wspólnot Europejskich (Dz. U. z 2009 r. Nr 224, poz. 1795)
    • Rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 2009 r. w sprawie rodzajów dokumentów, jakich może żądać zamawiający od wykonawcy, oraz form, w jakich te dokumenty mogą być składane (Dz. U. z 2009 r. Nr 226, poz. 1817)
    Poprzedni artykuł
    Następny artykuł
    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE