Urlop rodzicielski – na wniosek pracownika
Urlopu rodzicielskiego udziela się na pisemny wniosek pracownika, który należy złożyć w terminie nie krótszym niż 14 dni przed rozpoczęciem korzystania z tego urlopu. Pracodawca jest zobowiązany uwzględnić wniosek pracownika. We wniosku o udzielenie urlopu rodzicielskiego należy określić termin zakończenia dodatkowego urlopu macierzyńskiego, a w przypadku gdy wniosek dotyczy kolejnej części urlopu rodzicielskiego – termin zakończenia poprzedniej części tego urlopu oraz okres dotychczas wykorzystanego urlopu. Do wniosku o dzielenie urlopu rodzicielskiego należy dołączyć pisemne oświadczenie o braku zamiaru korzystania z urlopu przez okres wskazany we wniosku przez drugiego z rodziców dziecka albo o okresie, w którym drugi z rodziców dziecka zamierza korzystać z tego urlopu w okresie objętym wnioskiem.
Zakończenie stosunku pracy w trakcie urlopu rodzicielskiego
Prawo do urlopu rodzicielskiego jest ściśle powiązane ze stosunkiem pracy. Innymi słowy, urlop rodzicielski jest świadczeniem przysługującym pracownicy, która w trakcie jego trwania jest chroniona przed rozwiązaniem lub wypowiedzeniem umowy przez pracodawcę.
Jednakże w sytuacji, gdy pracownica jest zatrudnienia na umowę o pracę na czas określony, umowa taka ulega rozwiązaniu z upływem czasu, na który została zawarta. Zatem w sytuacji, gdy kończy się ona w trakcie korzystania z urlopu rodzicielskiego, to z dniem jej rozwiązania ustaje prawo do korzystania mamy dziecka z takiego urlopu, ponieważ kończy się jej stosunek pracy. W takiej sytuacji matka dziecka zachowuje prawo do zasiłku macierzyńskiego za pozostały okres odpowiadający okresowi niewykorzystanego urlopu rodzicielskiego.
PRZYKŁAD
W sytuacji, gdy do końca trwania umowy o pracę zawartej na czas określony, matka dziecka zdążyła wykorzystać 6 tygodni urlopu rodzicielskiego, to po rozwiązaniu tej umowy przysługiwać jej będzie zasiłek macierzyński za okres odpowiadający okresowi niewykorzystanego urlopu rodzicielskiego, czyli za 20 tygodni.
Z kolei w sytuacji, gdy część urlopu rodzicielskiego, niewykorzystana przez matkę dziecka w związku z ustaniem jej zatrudnienia, będzie wynosiła 8 tygodni lub więcej, to z tego urlopu, , będzie mógł skorzystać ojciec dziecka, pod warunkiem, że jest pracownikiem. W takim przypadku, to właśnie jemu przysługiwać będzie zasiłek macierzyński za pozostałą część urlopu rodzicielskiego. Wówczas wniosek o urlop rodzicielski ojciec dziecka będzie musiał złożyć u swojego pracodawcy w terminie nie krótszym niż 14 dni przez zakończeniem korzystania z tego urlopu przez mamę dziecka.