Projekt Solidarnej Polski
W dniu 23.08.2012r. swój projekt ustawy o ogrodach działkowych do marszałka Sejmu złożyła Solidarna Polska. Jak podkreślał poseł Andrzej Dera propozycja projektu odchodzi od zakwestionowanego przez Trybunał Konstytucyjny modelu centralistycznego i oddaje władzę działkowcom. Opiera się bowiem na prostym haśle „Działki dla działkowców”. Zakładanie ogrodów działkowych ma się stać zadaniem własnym gmin. Ogródki będą tworzone mocą uchwały rady gminy, właściwej ze względu na położenie ogrodu działkowego. Prawo własności lub użytkowania
Projekt przewiduje likwidację dotychczasowego prawa własności związku działkowców do majątku ogródków. Osoba korzystająca z ogrodu działkowego będzie mogła nim władać jako właściciel lub użytkownik. Osoba fizyczna, tzw. osoba uprawniona, której w dniu wejścia w życie nowej ustawy będzie przysługiwało prawo użytkowania działki będzie mogła złożyć wniosek do wójta lub starosty o odpłatne przekształcenie prawa użytkowania w prawo własności tej działki. W taki jednak przypadku będzie musiała uiścić stosowną opłatę. Wysokość tej opłaty i termin jej uiszczenia będą ustalane przez organ administracji. Opłata będzie równa cenie działki wyliczonej według przepisów art. 67 ust. 1, art. 69 oraz art. 70 ust. 2-4 ustawy z 21 sierpnia 1997r. o gospodarce nieruchomościami. Osoba uprawniona będzie musiała również uiścić koszty pomiarów oraz opracowań geodezyjnych i kartograficznych związanych z postępowaniem w sprawie wydania decyzji.
Wspólnota ogrodu
Podstawową jednostką ogrodnictwa w Polsce ma być wspólnota ogrodu, którą będą tworzyć wszyscy właściciele i użytkownicy działek Wspólnoty ogrodów będą mogły zrzeszać się na zasadzie dobrowolności, w oparciu o przepisy ustawy Prawo o stowarzyszeniach. Taka wspólnota będzie mogła nabywać i zaciągać zobowiązania, pozywać i być pozywana.
Likwidacja ogrodu z zamian za teren zastępczy
Projekt dopuszcza możliwość likwidacji ogrodu działkowego, jednakże może się ona odbyć tylko w wyjątkowych wypadkach, uzasadnionych szczególnymi potrzebami gospodarczymi lub społecznymi. W przypadku dokonania likwidacji, właściwy organ będzie musiał zapewnić teren zastępczy, o powierzchni nie mniejszej niż likwidowany ogród, wyposażony w taką samą infrastrukturę.
Tereny zielone
Ogrody działkowe mają stanowić składnik terenów zielonych oraz terenów rekreacyjnych i podlegać ochronie przewidzianej w przepisach o ochronie gruntów rolnych i leśnych, a także w przepisach o ochronie środowiska. Właściciele będą mogli pobierać podatek rolny oraz podatki od altan.
Likwidacja PZD i Funduszu
Z dniem wejścia w życie nowej ustawy zlikwidowany zostanie Polski Związek Działkowców. Jego majątek, służący bezpośrednio wykonywaniu zadań związanych z kierowaniem ogrodnictwem działkowym, zostanie przekazany Skarbowi Państwa. Wyjątkiem będą jego składniki położone na terenie poszczególnych działek, przeznaczone do wspólnego użytku właścicieli i użytkowników działek, które staną się częścią wspólną właściwego ogrodu. Zlikwidowany ma być także Fundusz Rozwoju Pracowniczych Ogrodów Działkowych. Aktywa i pasywa Funduszu przejdą na rzecz Skarbu Państwa, z wyjątkiem aktywów i pasywów będących w dniu wejścia w życie ustawy w dyspozycji zarządów ogrodów działkowych, które w tej sytuacji przejdą na rzecz wspólnot ogrodów.
Inne partie też nie próżnują
Pozostałe partie pracują nad swoimi projektami. Platforma Obywatelska proponuje, aby właścicielem działek był Skarb Państwa lub samorząd. W przypadku decyzji o likwidacji ogrodów właściciel musiałby zaproponować użytkownikom inną lokalizację i pomóc im w zagospodarowaniu terenu.
Działkowcy mają płacić podatek ale nie może on przekraczać pewnej wysokości. Sojusz Lewicy Demokratycznej ma podobne rozwiązania, z tym, że podatek jaki mają płacić działkowcy ma być minimalny i do zaakceptowania dla przeciętnego emeryta. Oprócz PZD zakładać i tworzyć ogrody działkowe mogłyby również inne organizacje i stowarzyszenia. Projekt SLD także przewiduje obowiązek zapewnienia lokalizacji zastępczej, jeżeli ogród działkowy miałby zostać zlikwidowany.
Z kolei Prawo i Sprawiedliwość proponuje, aby działkowcy tworzyli wspólnoty działkowe na kształt wspólnot mieszkaniowych.