Jednak garaż nie może być uznany za wolno stojący parterowy budynek gospodarczy, wiatę czy altanę oraz przydomową oranżerie (ogrodów zimowych), które to zgodnie z art. 29 ust. 2 Prawa Budowlanego nie wymagają pozwolenia na budowę.
Garaż bowiem nie jest budynkiem gospodarczym, o którym mowa w § 3 pkt 8 rozporządzenia z dnia z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Powołany przepis stanowi, że przez budynek gospodarczy rozumie się jako budynek przeznaczony do niezawodowego wykonywania prac warsztatowych oraz do przechowywania materiałów, narzędzi i sprzętu służących do obsługi budynku mieszkalnego, zamieszkania zbiorowego, użyteczności publicznej, rekreacji indywidualnej, a także ich otoczenia, a w zabudowie zagrodowej również do przechowywania środków i sprzętu do produkcji rolnej oraz płodów rolnych.
Jako reprezentatywny w tym miejscu można powołać wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 9 czerwca 2011 r., VII SA/Wa 688/11, w myśl którego nie można garażu zakwalifikować do budynków gospodarczych, o których mowa w art. 29 ust. 1 pkt 2 p.b., w konsekwencji czego na wybudowanie garażu wymagane jest uzyskanie pozwolenie na budowę. Powyższą tezę poparł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w wyroku z dnia 20 maja 2009 r., II SA/Gl 1189/08, uznając że dla kwalifikacji obiektu jako gospodarczego funkcja gospodarcza winna być dominująca i podstawową. Garaż jest obiektem z zasady służącym przechowywaniu pojazdów. W garażu, oprócz samochodu, może być przechowywany inny sprzęt, nie decyduje to jednak o zmianie podstawowej funkcji obiektu jako garażu.
Niestety – sądy administracyjne stoją na stanowisku, że garażu nie można zakwalifikować do budynków gospodarczych, w konsekwencji czego na wybudowanie garażu wymagane jest uzyskanie pozwolenie na budowę.