- Reklama -
czwartek, 21 listopada 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaBiznesLudzieCzy jesteś w szczególnej sytuacji na rynku pracy?

    Czy jesteś w szczególnej sytuacji na rynku pracy?

    Warto sprawdzić czy dzięki rejestracji w urzędzie pracy, nie będą nam przysługiwały dodatkowe uprawnienia.



    Komu jest najtrudniej?

    Do osób, które określane są mianem znajdujących się w trudnej sytuacji na rynku pracy stosowane jest m.in. kryterium wiekowe. Pod tym względem są to osoby, które nie ukończyły 25 r. ż. bądź też mają więcej niż 50 lat. Jeżeli jednak nie jesteśmy w żadnej z tych grup, nie oznacza to, że nie zakwalifikujemy się do grona owej szczególnej grupy osób.  Należą bowiem do niej także osoby długotrwale bezrobotne. Co to oznacza? Są to takie osoby, które przebywają w rejestrze osób bezrobotnych powiatowego urzędu pracy dłużej niż 12 miesięcy w przeciągu ostatnich dwóch lat. Ponadto inną grupą osób są kobiety, które po urodzeniu dziecka nie podjęły zatrudnienia, bezrobotni po odbyciu kontraktu socjalnego, a także osoby, które nie posiadają kwalifikacji zawodowych, wykształcenia średniego czy doświadczenia zawodowego. Poza nimi w szczególnej sytuacji są także bezrobotni samotnie wychowujący przynajmniej jedno dziecko w wieku do 18 roku życia, bezrobotni niepełnosprawni oraz osoby, które mają problem ze znalezieniem zatrudnienia w związku z opuszczeniem zakładu karnego.

    Szczególna sytuacja obejmuje swym zasięgiem stosunkowo dużą grupę bezrobotnych. Jeśli się w niej znajdziemy, możemy liczyć na większe spectrum wsparcia, jakie oferują urzędy pracy w całej Polsce.

    Jak sobie radzić?

    Do form aktywizacji zawodowej, z których mogą skorzystać osoby bezrobotne w szczególnej sytuacji na rynku pracy zaliczamy m.in. staż. Jest on bardzo popularny z punktu widzenia pracodawcy, ale też osób bezrobotnych. Te ostatnie mają bowiem szansę na zatrudnienie i dobycie doświadczenia, pracodawca ma możliwość bezpłatnego „sprawdzenia” pracownika, którego później może zatrudnić.

    Inną formą pomocy są też prace interwencyjne. Pracodawcy, który zatrudnił w ramach prac interwencyjnych skierowane osoby bezrobotne, refundowana jest część kosztów poniesionych na wynagrodzenia, nagrody oraz składki na ubezpieczenia społeczne skierowanych osób w wysokości uprzednio uzgodnionej, nie wyższej jednak niż 150 proc. przeciętnego wynagrodzenia, czyli ok. 5000 zł. Taką refundację może otrzymać pracodawca, który bezpośrednio po zakończeniu prac interwencyjnych trwających co najmniej sześć miesięcy zatrudnił skierowanego bezrobotnego na kolejne pół roku i po upływie tego okresu nadal go zatrudnia.

    Do szczególnie popularniej formy wsparcia, z jakiej korzystają osoby bezrobotne jest dotacja na podjęcie działalności gospodarczej. Należy jednak dodać, że mogą z niej skorzystać wszystkie osoby (nie tylko te znajdujące się w szczególnej sytuacji), pod warunkiem, że spełniają odpowiednie ku temu wymagania. Informacje o warunkach, jakie należy spełnić są podane na stronach poszczególnych PUP-ów.

    Jeśli chodzi o inne formy wsparcia, z jakich mogą korzystać osoby znajdujące się w szczególnie niekorzystnej sytuacji na rynku pracy, są to także te związane z dalszym kształceniem: stypendium na kontynuowanie nauki, dofinansowanie studiów podyplomowych czy też finansowanie kosztów egzaminów i licencji oraz możliwość uzyskania nieoprocentowanej pożyczki szkoleniowej, którą należy zwrócić w terminie maksymalnie do 18 miesięcy od ukończenia wybranego szkolenia. Inne formy wsparcia to także: przygotowanie zawodowe dorosłych (korzystne szczególnie z punktu widzenia osób nieposiadających kwalifikacji zawodowych), roboty publiczne, prace społecznie użyteczne, zatrudnienie na doposażonym lub wyposażonym stanowisku pracy.

    Poza tymi formami wsparcia, warto pamiętać, że urzędy pracy oferują także osobom w szczególnej sytuacji na rynku pracy zwrot kosztów opieki nad dzieckiem (do lat siedmiu) lub osobą zależną, a także w niektórych sytuacjach zwrot kosztów dojazdu i zakwaterowania. Wszystkie osoby, które zarejestrują się w urzędzie pracy mogą liczyć dodatkowo na pomoc w pośrednictwie pracy, mogą korzystać z usług poradnictwa zawodowego i informacji zawodowej, a także szkoleń i pomocy w aktywnym poszukiwaniu pracy.

    Dokładne informacje na temat organizacji różnych form aktywizacji zawodowej są dostępne na stronie infolinii urzędu pracy, czyli Zielonej Linii (www.zielonalinia.gov.pl) oraz pod numerem telefonu 19 524.

    Joanna Niemyjska (Zielona Linia)

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE