Ustawa z dnia 24 sierpnia 2001 r. Kodeks postępowania w sprawach o wykroczenia (Dz.U. z 2001 r. Nr 106 poz. 1148) stanowi, że prawomocny mandat karny podlega uchyleniu, jeżeli grzywnę nałożono za czyn niebędący czynem zabronionym jako wykroczenie. Wniosek o uchylenie należy złożyć do w terminie 7 dni od momentu uprawomocnienia się mandatu. Uchylenie stanowi nadzwyczajny środek zaskarżenia.
Uprawnionym do uchylenia prawomocnego mandatu karnego jest sąd właściwy do rozpoznania sprawy, na którego obszarze działania została nałożona grzywna. W przedmiocie uchylenia mandatu karnego sąd orzeka na posiedzeniu. W posiedzeniu ma prawo uczestniczyć ukarany, organ, który lub którego funkcjonariusz nałożył grzywnę w drodze mandatu, albo przedstawiciel tego organu oraz ujawniony pokrzywdzony. Przed wydaniem postanowienia sąd może zarządzić stosowne czynności w celu sprawdzenia podstaw do uchylenia mandatu karnego. Sąd wydaje w zależności od wyniku postępowania – to postanowienie o uchyleniu prawomocnego mandatu karnego lub też odmowa jego uchylenia.
Jeśli nie zdążymy złożyć wniosku o uchylenie mandatu w terminie ustawowym, możemy wnioskować o przywrócenie terminu do dokonania tej czynności. Od momentu ustania określonej przyczyny, mamy 7 dni na złożenie wniosków – zarówno o uchylenie mandatu jak też o przywrócenie terminu.
W przypadku uchylenia mandatu, sąd orzeka także o zwrocie uiszczonej grzywny jeśli takowa już nastąpiła, chyba że czyn zarzucany sprawcy wyczerpuje znamiona wykroczenia lub przestępstwa skarbowego – wtedy zapłacona wcześniej kwota mandatu zostaje zabezpieczona na poczet grożących środków karnych oraz kosztów
postępowania.
Źródło:
– Ustawa z dnia 24 sierpnia 2001 r. Kodeks postępowania w sprawach o wykroczenia (Dz.U. z 2001 r. Nr 106 poz. 1148).