Uzasadnienie wyroku o rozwód
Po pierwsze powinieneś wystąpić do sądu z wnioskiem o sporządzenie uzasadnienia wyroku. Wniosek o uzasadnienie wyroku należy złożyć w terminie tygodniowym od dnia ogłoszenia sentencji wyroku. Sąd sporządza uzasadnienie wyroku w terminie dwutygodniowym od dnia złożenia wniosku o sporządzenie uzasadnienia, a gdy wniosek taki nie był zgłoszony – od dnia zaskarżenia wyroku lub wniesienia skargi o stwierdzenie niezgodności z prawem prawomocnego orzeczenia.
Wniosek o uzasadnienie wyroku powinien zawierać:
- datę sporządzenia wniosku oraz oznaczenie miejscowości (w prawym górnym rogu),
- oznaczenie właściwego sądu i wydziału,
- oznaczenie powoda i pozwanego,
- sygnaturę akt sprawy,
- tytuł: Wniosek o sporządzenie uzasadnienia wyroku oraz doręczenia wyroku wraz z uzasadnieniem,
- treść wniosku
Przykładowa treść wniosku o uzasadnienie wyroku w sprawie o rozwód:
Działając w imieniu własnym, wnoszę o sporządzenie uzasadnienia wyroku z dnia 21 sierpnia 2014 r. wydanego przez Sąd Okręgowy w Krakowie Wydział XI Cywilny-Rodzinny w sprawie o rozwód z powództwa Jana Kowalskiego przeciwko Ewie Kowalskiej (sygn. akt I C 123/123/12) oraz o doręczenie odpisu wyroku wraz z uzasadnieniem na adres powoda.
W sprawie zawiłej, w razie niemożności sporządzenia uzasadnienia w terminie, prezes sądu może przedłużyć ten termin na czas oznaczony, nie dłuższy niż trzydzieści dni. Mając w ręce uzasadnienie wyroku, będziesz wiedzieć na czym oparł się sąd wydając taki, a nie inny wyrok. Uzasadnienie wyroku powinno zawierać wskazanie podstawy faktycznej rozstrzygnięcia, a mianowicie: ustalenie faktów, które sąd uznał za udowodnione, dowodów, na których się oparł, i przyczyn, dla których innym dowodom odmówił wiarygodności i mocy dowodowej, oraz wyjaśnienie podstawy prawnej wyroku z przytoczeniem przepisów prawa.
Apelacja w sprawie o rozwód
Skorzystanie z prawa do wystąpienia z wnioskiem o sporządzenie uzasadnienia wyroku niewątpliwie ułatwia sporządzenie apelacji. Należy bowiem wskazać, że od wyroku sądu pierwszej instancji w sprawie o rozwód przysługuje apelacja do sądu drugiej instancji. Apelację wnosi się do sądu, który wydał zaskarżony wyrok, w terminie dwutygodniowym od doręczenia stronie skarżącej wyroku z uzasadnieniem. Jeżeli jednak nie zażądałeś uzasadnienia wyroku w terminie tygodniowym od ogłoszenia sentencji, to wówczas termin do wniesienia apelacji biegnie dla Ciebie od dnia, w którym upłynął termin do żądania uzasadnienia.
Apelacja powinna czynić zadość wymaganiom przewidzianym dla pisma procesowego, czyli powinna zawierać:
- oznaczenie sądu, do którego jest skierowane, imię i nazwisko lub nazwę stron, ich przedstawicieli ustawowych i pełnomocników;
- oznaczenie rodzaju pisma;
- osnowę wniosku lub oświadczenia oraz dowody na poparcie przytoczonych okoliczności;
- podpis strony albo jej przedstawiciela ustawowego lub pełnomocnika;
- wymienienie załączników.
a ponadto zawierać: - oznaczenie wyroku, od którego jest wniesiona, ze wskazaniem, czy jest on zaskarżony w całości czy w części;
- zwięzłe przedstawienie zarzutów;
- uzasadnienie zarzutów;
- powołanie, w razie potrzeby, nowych faktów i dowodów oraz wykazanie, że ich powołanie w postępowaniu przed sądem pierwszej instancji nie było możliwe albo że potrzeba powołania się na nie wynikła później;
- wniosek o zmianę lub o uchylenie wyroku z zaznaczeniem zakresu żądanej zmiany lub uchylenia.
Czy możliwe jest uzupełnienie wyroku rozwodowego?
Może również zdarzyć się sytuacja, w której sąd nie orzekł o całości żądania. Wówczas strony postępowania mogą w ciągu dwóch tygodni od ogłoszenia wyroku, a gdy doręczenie wyroku następuje z urzędu – od jego doręczenia, zgłosić wniosek o uzupełnienie wyroku, jeżeli sąd nie orzekł o całości żądania, o natychmiastowej wykonalności albo nie zamieścił w wyroku dodatkowego orzeczenia, które według przepisów ustawy powinien był zamieścić z urzędu. Wniosek o uzupełnienie wyroku co do zwrotu kosztów lub natychmiastowej wykonalności sąd może rozpoznać na posiedzeniu niejawnym. Orzeczenie uzupełniające wyrok zapada w postaci wyroku, chyba że uzupełnienie dotyczy wyłącznie kosztów lub natychmiastowej wykonalności.
Podstawa prawna:
art. 328 – 331, art. 351, art. 367 – 391 Ustawy z dnia 17 listopada 1964 r. – Kodeks postępowania cywilnego (Dz. U. 1964 nr 43 poz. 296)