- Reklama -
środa, 27 listopada 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaPrawoCzy można przywrócić termin do wniesienia odwołania od decyzji administracyjnej?

    Czy można przywrócić termin do wniesienia odwołania od decyzji administracyjnej?

    Odwołanie od decyzji administracyjnej

    Od decyzji wydanej w pierwszej instancji służy stronie odwołanie tylko do jednej instancji. Właściwy do rozpatrzenia odwołania jest organ administracji publicznej wyższego stopnia, chyba że ustawa przewiduje inny organ odwoławczy. Natomiast od decyzji wydanej w pierwszej instancji przez ministra lub samorządowe kolegium odwoławcze nie służy odwołanie, jednakże strona niezadowolona z decyzji może zwrócić się do tego organu z wnioskiem o ponowne rozpatrzenie sprawy.

    Odwołanie należy wnieść do właściwego organu odwoławczego za pośrednictwem organu, który wydał decyzję.

    Przykład:
    Wojewoda Małopolski
    ul. Basztowa 22
    31-156 Kraków
    za pośrednictwem:

    Urzędu Miasta Krakowa
    Wydziału Architektury i Urbanistyki
    Rynek Podgórski 1
    30-533 Kraków

    Z powyższego wynika, że odwołanie zostaje złożone w Urzędzie Miasta Krakowa. W celu uniknięcia pomyłki, w odwołaniu można nie wpisywać adresu organu odwoławczego:

    Wojewoda Małopolski
    za pośrednictwem:

    Urzędu Miasta Krakowa
    Wydziału Architektury i Urbanistyki
    Rynek Podgórski 1
    30-533 Kraków

    Wówczas na pewno nie przyjdzie do głowy zaadresowanie koperty do organu odwoławczego.

    Odwołanie należy wnieść w terminie czternastu dni od dnia doręczenia decyzji stronie, a gdy decyzja została ogłoszona ustnie – od dnia jej ogłoszenia stronie. Termin wniesienia odwołania liczy się od dnia doręczenia decyzji stronie, która brała udział w postępowaniu. Wskazany w kodeksie postępowania administracyjnego termin do złożenia odwołania jest bardzo ważny. Niedotrzymanie tego terminu poprzez złożenie odwołania za późno spowoduje, że środek ten będzie bezskuteczny. Jak wskazał Naczelny Sąd Administracyjny w uchwale 7 sędziów z dnia 12 października 1998 r. (OPS 11/98): „Rozpatrzenie odwołania wniesionego z uchybieniem terminu, który nie został przywrócony, stanowi rażące naruszenie prawa w rozumieniu art. 156 § 1 pkt 2 k.p.a. Odnosi się to w równym stopniu do rozpatrzenia wniosku o ponowne rozpatrzenie sprawy (art. 127 § 3 k.p.a.). Załatwienie w postępowaniu administracyjnym wniosku o ponowne rozpoznanie sprawy merytoryczną decyzją w sytuacji, gdy upłynął termin wniesienia tego środka zaskarżenia, stanowi rażące naruszenie art. 127 § 3 in fine w związku z art. 129 § 2 k.p.a. oraz art. 16 § 1 k.p.a.”.


    Wniosek o przywrócenie terminu do wniesienia odwołania od decyzji administracyjnej

    Należy podkreślić, iż tylko w niektórych przypadkach uchybienia terminu, zainteresowany będzie mógł złożyć wniosek o jego przywrócenie. We wniosku należy uprawdopodobnić, że uchybienie nastąpiło bez jego winy. Zatem, gdy niedotrzymanie terminu nie wynikało z Twojej winy (np. przebywałeś w szpitalu) oraz jednocześnie brak tej czynności procesowej spowodował po Twojej stronie ujemne skutki procesowe możesz złożyć wniosek o przywrócenie terminu.

    f należy wnieść w ciągu siedmiu dni od dnia ustania przyczyny uchybienia terminu. W piśmie tym należy uprawdopodobnić okoliczności uzasadniające wniosek. Bardzo ważne jest wskazanie, że uchybienie terminowi nie nastąpiło z Twojej winy. Równocześnie ze złożeniem wniosku należy dopełnić czynności, dla której określony był termin. Oznacza to, że razem z wnioskiem o przywrócenie terminu do wniesienia odwołania należy wnieść odwołanie od decyzji przedmiotowej. Ponadto, warto pamiętać, że przywrócenie terminu do złożenia wniosku o przywrócenie terminu do wniesienia odwołania jest niedopuszczalne.

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE