- Reklama -
niedziela, 24 listopada 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaPrawoPostępowanie cywilneCzy można przywrócić termin do wniesienia sprzeciwu od nakazu zapłaty?

    Czy można przywrócić termin do wniesienia sprzeciwu od nakazu zapłaty?

    W jakim terminie należy złożyć sprzeciw od nakazu zapłaty w postępowaniu upominawczym?

    Pozwanemu sąd doręcza się nakaz zapłaty wraz z pozwem i pouczeniem o sposobie wniesienia sprzeciwu oraz o skutkach niezaskarżenia nakazu. Sąd poucza również pozwanego o tym, że spóźnione twierdzenia i dowody zostaną pominięte, chyba że strona uprawdopodobni, że nie zgłosiła ich w sprzeciwie bez swojej winy lub że uwzględnienie spóźnionych twierdzeń i dowodów nie spowoduje zwłoki w rozpoznaniu sprawy albo że występują inne wyjątkowe okoliczności.

    Sąd w nakazie zapłaty wydanym w postępowaniu upominawczym nakazuje pozwanemu, aby w ciągu dwóch tygodni od doręczenia tego nakazu zaspokoił roszczenie w całości wraz z kosztami albo w tym terminie wniósł sprzeciw do sądu. Może się jednak zdarzyć, że nie zachowanie tego 2 – tygodniowego terminu może występować z przyczyn niezależnych od pozwanego. Obowiązujące przepisy na szczęście przewidują możliwość przywrócenia terminu do wniesienia sprzeciwu od nakazu zapłaty w postępowaniu upominawczym. Należy jednak podkreślić, że możliwość ta zarezerwowana jest jedynie dla wyjątkowych sytuacji.

    W jaki sposób można przywrócić termin do wniesienia sprzeciwu od nakazu zapłaty w postępowaniu upominawczym?

    Zgodnie z przepisami, jeśli strona nie dokonała w terminie czynności procesowej bez swojej winy – np. nie złożyła sprzeciwu od nakazu zapłaty w postępowaniu upominawczym, to sąd na jej wniosek postanowi przywrócenie terminu. W wyroku z dnia 29 kwietnia 2013 r. (sygn. akt I ACa 1428/12) Sąd Apelacyjny w Warszawie wskazał, że o braku winy strony można mówić tylko wtedy, gdy istniała jakaś przyczyna, która spowodowała uchybienie terminowi. Przyczyna taka zachodzi wówczas, gdy dokonanie czynności w ogóle (w sensie obiektywnym) było wykluczone, jak również w takich przypadkach, w których w danych okolicznościach nie można było oczekiwać od strony, by zachowała dany termin procesowy. Jednakże przywrócenie nie jest dopuszczalne, jeżeli uchybienie terminu nie pociąga za sobą ujemnych dla strony skutków procesowych.

    Wniosek o przywrócenie terminu do złożenia sprzeciwu od nakazu zapłaty w postępowaniu upominawczym trzeba złożyć do sądu, w którym czynność miała być dokonana, w ciągu tygodnia od czasu ustania przyczyny uchybienia terminu. Po upływie roku od uchybionego terminu, jego przywrócenie jest dopuszczalne tylko w wypadkach wyjątkowych. Spóźniony lub z mocy ustawy niedopuszczalny wniosek o przywrócenie terminu sąd odrzuca.

    Należy podkreślić, że zgłoszenie wniosku o przywrócenie terminu nie wstrzymuje postępowania w sprawie ani wykonania orzeczenia. Sąd może jednak, stosownie do okoliczności, wstrzymać postępowanie lub wykonanie orzeczenia. Postanowienie może być wydane na posiedzeniu niejawnym. W razie uwzględnienia wniosku sąd może natychmiast przystąpić do rozpoznania sprawy.

    Przykład:

    Jeśli przebywałeś w szpitalu np. z powodu operacji, to wniosek o przywrócenie terminu do wniesienia sprzeciwu od nakazu zapłaty w postępowaniu upominawczym należy złożyć w ciągu tygodnia do daty wyjścia ze szpitala.

    Co powinien zawierać wniosek o przywrócenie terminu do wniesienia sprzeciwu od nakazu zapłaty?

    Wniosek o przywrócenie terminu do wniesienia sprzeciwu od nakazu zapłaty musi przede wszystkim zawierać uprawdopodobnienie okoliczności uzasadniających ten wniosek. Razem z wnioskiem strona powinna dokonać czynności procesowej. Zatem wraz z wnioskiem o przywrócenie terminu należy także złożyć sprzeciw od nakazu zapłaty w postępowaniu upominawczym. Postanowienie w przedmiocie wniosku o przywrócenie terminu może być wydane na posiedzeniu niejawnym.

    Podstawa prawna:
    art. 167 – 172 ustawy z dnia 17 listopada 1964 r. – Kodeks postępowania cywilnego (Dz. U. 1964 nr 43 poz. 296)

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE