Każdy zainteresowany kupnem używanego samochodu pyta, a sprzedawca – z wiadomych względów – odpowiada to co, kupujący chce usłyszeć. Niestety, na chwilę na obecną prawo nie przewiduje możliwości sprawdzenia informacji podanych przez sprzedawcę samochodu. Aktualnie, dane o pojeździe mogą być udostępnianie jedynie uprawnionym do tego instytucjom oraz właścicielowi lub posiadaczowi pojazdu.
Skierowany przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych do uzgodnień międzyresortowych projekt ustawy o zmianie ustawy – Prawo o ruchu drogowym przewiduje, że każdy przed zakupem pojazdu będzie mógł w Centralnej Ewidencji Pojazdów sprawdzić jego historię m.in. daty rejestracji oraz informacje o tym czy nie jest kradziony. W celu uzyskania danych wystarczy będzie podać numer nadwozia VIN (jest to złożony zestaw znaków, który zostaje nadany pojazdowi przez producenta w celu jego identyfikacji), datę pierwszej rejestracji oraz numer rejestracyjny pojazdu, który zamierzamy kupić. Usługa będzie bezpłatna.
Wprowadzane zmiany umożliwią dostęp do informacji o pojeździe wszystkim zainteresowanym, bez konieczności wykazywania uzasadnionego interesu. Dane o pojeździe będzie można uzyskać online – nie będzie trzeba składać wniosku i czekać na jego rozpatrzenie. Udostępnienie danych nastąpi w czasie rzeczywistym. Warto podkreślić, że dostępne będą tylko dane o pojeździe, natomiast informacje o właścicielu lub posiadaczu w dalszym ciągu nie będą podlegały udostępnianiu.
Tego rodzaju usługa, została wprowadzona już w wielu krajach – w tym w krajach Unii Europejskiej, np. w Wielkiej Brytanii, czy w Szwecji. Ogólnie dostępny rejestr samochodów przynosi wiele korzyści, m.in. podnosi bezpieczeństwo obrotu pojazdami używanymi. Możliwość sprawdzenia danych o samochodzie online zminimalizuje ryzyko, że zakupiony samochód będzie obarczonymi wadami prawnymi lub fizycznymi, o których nie informują sprzedawcy.
Prace legislacyjne i programistyczne nad usługą „Historia pojazdu” są prowadzone w ramach projektu CEPiK 2.0. Projekt jest realizowany wspólnie przez MSW i Centralny Ośrodek Informatyki (COI), wyspecjalizowaną agendę resortu ds. IT.