- Reklama -
niedziela, 24 listopada 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaPrawoCzy można stracić działkę pracowniczą?

    Czy można stracić działkę pracowniczą?

    Po zmianach w 2005 r. powyższa ustawa zachowała jedynie art. 11, zgodnie z którym decyzja o likwidacji czasowego ogrodu działkowego powinna być wydana co najmniej na rok przed terminem, na który udzielona została lokalizacja. Likwidacja czasowego ogrodu następuje bez odszkodowania. W braku takiej decyzji, czasowy rodzinny ogród działkowy staje się ogrodem stałym. Uchylenie prawie wszystkich artykułów ustawy o pracowniczych ogrodach działkowych nastąpiło za sprawą wyroków Trybunału Konstytucyjnego.

    Z drugiej strony, ustawodawca decydują się na tak radykalne posunięcie jakim było prawie całkowite uchylenie ówczesnej ustawy nie mógł pozwolić na to, aby kwestia działek pracowniczych nie była w ogóle uregulowana w polskim systemie prawnym. W związku z tym uchwalono nową ustawę z dnia 8 lipca 2005 o rodzinnych ogrodach działkowych. Zgodne z art. 9 tej ustawy, rodzinne ogrody działkowe zakładane są na gruntach stanowiących własność Skarbu Państwa, jednostek samorządu terytorialnego oraz Polskiego Związku Działkowców. Podkreślić należy, że pracownicze ogrody działkowe istniejące w dniu wejścia w życie niniejszej ustawy stały się rodzinnymi ogrodami działkowymi w jej rozumieniu. Pracownicze ogrody działkowe o nieuregulowanym stanie prawnym, a zarejestrowane w rejestrze pracowniczych ogrodów działkowych prowadzonym na podstawie art. 31 ust. 1 ustawy z dnia 6 maja 1981 r. o pracowniczych ogrodach działkowych także stały się rodzinnymi ogrodami działkowymi w rozumieniu nowej ustawy.

    Wydaje się zatem, że kwestia działek pracowniczych (a w zasadzie noszących obecnie miano działek rodzinnych) została należycie uregulowana. Niestety jak pokazuje praktyka nowa ustawa jest daleka od ideału. Zgodnie z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z dnia 11 lipca 2012 r. (sygn. aktK8/10), prawie wszystkie artykuły nowego aktu prawnego zostały uznane za sprzeczne z Konstytucją. Tym samym dotychczasowi właściciele działek rodzinnych zostali pozbawieni w zasadzie jakiejkolwiek ochrony prawnej. Wg TK, jednym z wielu skutków prawnych, jakie wywołał i będzie wywoływał niniejszy wyrok, jest pozbawienie podstaw prawnych ustroju i funkcjonowania Polskiego Związku Działkowców, a w dalszej perspektywie „likwidacja” tej osoby prawnej przez ustawodawcę. Jest ewenementem w dziejach konstytucjonalizmu europejskiego, że Trybunał Konstytucyjny otwarcie zobowiązuje ustawodawcę do uchwalenia ustawy likwidującej legalnie funkcjonującą, utworzoną na podstawie ustawy, organizację społeczną zrzeszającą kilkaset tysięcy członków. Czyni to w pkt 10.11.1 stwierdzając, że „Do likwidacji PZD jako podmiotu prawnego – w stwierdzonych warunkach prawnych – konieczna jest jednakże interwencja ustawodawcy. Wyrok Trybunału w tym zakresie stanowi więc zobowiązanie ustawodawcy do wszczęcia postępowania legislacyjnego. Jest oczywiste, że ustawa likwidująca PZD będzie musiała objąć zakresem swej regulacji również kwestie praw majątkowych tej organizacji”). Likwidacja osoby prawnej, której cele i status zostały określone przez ustawodawcę, która działała w pełni legalnie na terytorium RP tylko dlatego, że ustawodawca przyznał tej organizacji status i uprawnienia, które w ocenie Trybunału stanowią o jej „monopolistycznym” charakterze, narusza pryncypia konstytucyjne nie tylko wskazane w art. 58 i art. 64 Konstytucji RP, przez pozbawienie tej organizacji prawa do legalnego funkcjonowania na terytorium RP i jej praw majątkowych, ale także zasady demokratycznego prawnego, które gwarantują organizacjom powołanym do istnienia przez władzę państwową i akceptującą przez wiele lat jej istnienie, prawo do niezakłóconego funkcjonowania, a osobom w nim zrzeszonym prawa, które wiążą się z przynależnością do tej organizacji społecznej.

    Reasumując, powyższy wyrok TK jednoznacznie wskazuje na potrzebę likwidacji działek rodzinnych (dawniejszych działek pracowniczych), ponieważ ich funkcjonowanie nie jest zgodne z Konstytucją. TK nie wyznacza co prawda konkretnego terminu na likwidację powyższych podmiotów, jednak wiemy, że taka sytuacja bezwzględnie musi pojawić się w przyszłości. Oznacza to, że wiele osób utraci swoje działki. „Wraz z utratą mocy obowiązującej przepisów ustawy uznanych za niezgodne z Konstytucją PZD utraci podstawę prawną swojego istnienia. Przestanie mieć osobowość prawną i przekształci się w jednostkę organizacyjną nie posiadającą osobowości prawnej w rozumieniu art. 331 KC. Najpóźniej 18 miesięcy od dnia opublikowania niniejszego orzeczenia w Dzienniku Ustaw (w razie niewykonania wcześniej wyroku przez ustawodawcę) wygaśnie zarówno prawo użytkowania wieczystego, jak i prawo użytkowania gruntów przyznane PZD, a pełnia praw rzeczowych wróci do właścicieli gruntów, na których funkcjonują rodzinne ogrody działkowe”.

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE