Zgodnie z treścią art. 32 KP, każda ze stron może rozwiązać za wypowiedzeniem umowę o pracę zawartą na okres próbny oraz na czas nie określony. Rozwiązanie umowy o pracę następuje z upływem okresu wypowiedzenia. Pamiętajmy przy tym, że Oświadczenie każdej ze stron o wypowiedzeniu lub rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia powinno nastąpić na piśmie. W oświadczeniu pracodawcy o wypowiedzeniu umowy o pracę zawartej na czas nie określony lub o rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia powinna być wskazana przyczyna uzasadniająca wypowiedzenie lub rozwiązanie umowy. W oświadczeniu pracodawcy o wypowiedzeniu umowy o pracę lub jej rozwiązaniu bez wypowiedzenia powinno być zawarte pouczenie o przysługującym pracownikowi prawie odwołania do sądu pracy.
Kwestią wymagającą szerszego omówienia jest możliwość wypowiedzenia umowy o pracę za pomocą wiadomości e-mail. Rozwój nowych technologii spowodował pojawienie się nowych rozwiązań w zakresie rozwiązywania stosunków pracy. Jak się okazuje pracodawca ma możliwość posłużenia się elektronicznym sposobem zakończenia stosunku pracy, podobne prawo przysługuje zresztą pracownikowi. Pamiętajmy jednak, że mailowe wypowiedzenie musi dla swej ważności spełniać kilka istotnych warunków. Ustawodawca przewidział, że wypowiedzenie musi przybrać bezwzględnie formę pisemną. Art. 78 Kodeksu cywilnego stanowi przy tym, że do zachowania pisemnej formy czynności prawnej wystarcza złożenie własnoręcznego podpisu na dokumencie obejmującym treść oświadczenia woli. Do zawarcia umowy wystarcza wymiana dokumentów obejmujących treść oświadczeń woli, z których każdy jest podpisany przez jedną ze stron, lub dokumentów, z których każdy obejmuje treść oświadczenia woli jednej ze stron i jest przez nią podpisany. Oświadczenie woli złożone w postaci elektronicznej opatrzone bezpiecznym podpisem elektronicznym weryfikowanym przy pomocy ważnego kwalifikowanego certyfikatu jest równoważne z oświadczeniem woli złożonym w formie pisemnej. Z powyższego wynika zatem, że wysłanie wiadomości e-mail jest równoznaczne z pisemnym wysłaniem wiadomości, jednak tylko wtedy, gdy opatrzymy ją bezpiecznym podpisem elektronicznym. Podobne stanowisko wyraził Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 24 sierpnia 2009 r. (sygn. akt I PK 58/09) – gwarancyjna funkcja prawa pracy (ochrona interesów pracownika jako "słabszej ekonomicznie" strony stosunku pracy) wskazuje na potrzebę uznania, że wyrażony w art. 30 § 3 KP obowiązek złożenia oświadczenia o wypowiedzeniu umowy o pracę "na piśmie" oznacza wymaganie zachowania zwykłej formy pisemnej w rozumieniu art. 78 § 1 KC.
Warto w tym miejscu przytoczyć jeszcze inny wyrok SN – sporządzenie na piśmie i wysłanie przez pracodawcę identycznej treści oświadczenia woli o wypowiedzeniu umowy o pracę, które dotarło do pracownika wcześniej w postaci elektronicznej i później przesyłką pocztową, nie narusza wymagania wypowiedzenia na piśmie (por. wyrok SN z 18.01.2007 r. sygn. akt II PK 178/06). Oświadczenie woli, które ma być złożone innej osobie, jest złożone z chwilą, gdy doszło do niej w taki sposób, że mogła zapoznać się z jego treścią. Odwołanie takiego oświadczenia jest skuteczne, jeżeli doszło jednocześnie z tym oświadczeniem lub wcześniej. Oświadczenie woli wyrażone w postaci elektronicznej jest złożone innej osobie z chwilą, gdy wprowadzono je do środka komunikacji elektronicznej w taki sposób, żeby osoba ta mogła zapoznać się z jego treścią.
Reasumując, wypowiedzenie umowy o pracę e-mailem jest w polskim systemie jak najbardziej dopuszczalne. Pamiętajmy przy tym jednak, że strona która decyduje się na takie rozwiązanie musi opatrzyć swoje oświadczenie woli bezpiecznym kwalifikowanym podpisem elektronicznym. Jednocześnie oświadczenie w takiej formie będzie skuteczne dopiero wtedy, gdy odbiorca będzie mógł zapoznać się z jego treścią – wystarczy zatem samo wysłanie wiadomości na skrzynkę odbiorcy. Dotyczy to także sytuacji, w której chcielibyśmy wypowiedzieć umowę za pomocą faksu.