Celem wdrożonego w ubiegłym roku Programu jest zapewnienie równego dostępu i możliwości korzystania z procedury zapłodnienia pozaustrojowego niepłodnym parom. Dodatkowo, do celów tego Programu jest należy zaliczyć również obniżenie odsetka liczby par bezdzietnych, zapewnienie pacjentom najwyższego standardu leczenia niepłodności, zwiększenie skuteczności leczenia niepłodności oraz osiągnięcie poprawy trendów demograficznych.
Jakie warunki należy spełniać, aby skorzystać z Programu?
Z „Programu Leczenie Niepłodności Metodą Zapłodnienia Pozaustrojowego na lata 2013-2016” mogą skorzystać pary, u których stwierdzono i potwierdzono dokumentacją medyczną bezwzględną przyczynę niepłodności lub nieskuteczne leczenie w czasie nie krótszym niż 12 miesięcy. Wskazaniem do leczenia kobiet w ramach Programu jest:
• czynnik jajowodowy niepłodności:
– trwałe uszkodzenie jajowodów,
– brak szansy na powodzenie leczenia operacyjnego niepłodności,
– upośledzona funkcja jajowodów przy zachowanej drożności lub po nieskutecznej operacji mikrochirurgicznej,
• czynnik jajnikowy niepłodności:
– brak ciąży po co najmniej sześciu cyklach farmakologicznej indukcji jajeczkowania,
• endometrioza:
– I, II stopień, tak jak w niepłodności idiopatycznej,
– III, IV stopień, tak jak w czynniku jajowodowym,
• niepłodność niewyjaśnionego pochodzenia (idiopatyczna):
– u kobiet do ukończenia 35 roku życia, jeżeli trwa dłużej niż 24 miesiące,
– u kobiet powyżej 35 roku życia, jeżeli trwa dłużej niż 12 miesięcy.
Natomiast, wskazaniem do leczenia mężczyzn w ramach Programu jest:
- stwierdzenie gęstości plemników poniżej 3 mln/ml nasienia, w przypadku niepłodności trwającej dłużej niż 12 miesięcy,
- stwierdzenie gęstości plemników 3-15 mln/ml nasienia, w przypadku niepłodności trwającej dłużej niż 24 miesiące.
Co istotne, Program nie określa statusu prawnego pary. Oznacza to, że z Programu mogą skorzystać na równi małżeństwa, jak i pary żyjące w wolnych związkach. W ramach Programu mogą leczyć się również pacjenci, u których, w wyniku leczenia lub z innych powodów, może dojść do utraty płodności w przyszłości – są to tzw. pacjenci z odroczoną płodnością z powodów onkologicznych oraz zakaźnych. Dodatkowo warto wiedzieć, że w dniu zgłoszenia do Programu kobieta nie może mieć ukończonego 40 roku życia. Warunki przystąpienia do Programu nie określają granicy wiekowej dla mężczyzn.
Jak wygląda procedura ubiegania się o dofinansowanie in vitro?
Para, która chce skorzystać z „Programu Leczenie Niepłodności Metodą Zapłodnienia Pozaustrojowego na lata 2013-2016” powinna się zgłosić do jednego z ośrodków realizujących ten Program. Następnie na podstawie dokumentacji medycznej, lekarze weryfikują, czy para spełnia kryteria włączenia do programu. W przypadku pozytywnej decyzji para zostaje objęta programem. Para zakwalifikowana do Programu jest zobowiązana do podpisania zgody na przetwarzanie swoich danych osobowych oraz wyrażenia pisemnej akceptacji regulaminu udziału w programie. Dokumenty te są podpisywane w siedzibie ośrodka – realizatora Programu, do którego się zgłosili. Decyzja o kwalifikacji pary do programu jest równoznaczna z dofinansowaniem leczenia.
Wsparcie finansowe w ramach „Programu Leczenie Niepłodności Metodą Zapłodnienia Pozaustrojowego na lata 2013-2016"
Decyzja o włączeniu bądź zdyskwalifikowaniu pary do programu mogą podjąć tylko lekarze z ośrodków, będących realizatorami programu, na podstawie kryteriów określonych w treści programu. Zarówno o kolejności kwalifikacji i kolejności uzyskania świadczeń decyduje data zgłoszenia się pary do realizatora.
Procedura zapłodnienia pozaustrojowego składa się z dwóch części klinicznej oraz biotechnologicznej. W ramach przedmiotowego Programu finansowana jest cała część biotechnologiczna wraz z badaniami laboratoryjnymi i dodatkowymi w części klinicznej. Program nie finansuje leków stosowanych w celu stymulacji jajeczkowania. Jeśli zatem para która zdecydowała się na udział w Programie, została do niego zakwalifikowana, ponosi koszty tych leków.
Kto finansuje Program Leczenie Niepłodności Metodą Zapłodnienia Pozaustrojowego na lata 2013-2016?
Wszystkie świadczenia zdrowotne, które są objęte Programem finansuje Ministerstwo Zdrowia. Natomiast jeśli chodzi o leki jakie stosowane są w procedurze in vitro, to zostały one objęte refundacją od dnia od 1 lipca 2014 r. Należy podkreślić, że obecnie jest refundowanych 13 preparatów, które najczęściej są stosowane w leczeniu niepłodności metodą in vitro. Refundacja znacznie obniża koszty leczenia, ponoszone przez pary zmagające się z problemem niepłodności.