- Reklama -
środa, 20 listopada 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaPrawoCzy remont balkonu wymaga pozwolenia na budowę?

    Czy remont balkonu wymaga pozwolenia na budowę?

    Balkon, jako część mieszkania

    Pomimo, że balkon znajduje się poza mieszkaniem, zgodnie z obowiązującymi przepisami stanowi jego integralną część. W związku z tym także i do balkonu znajdują zastosowanie odpowiednie przepisy Prawa budowlanego. Jednym z głównych obowiązków każdego właściciela balkonu jest utrzymywanie go w należytym stanie – zarówno pod względem estetycznym, jak i technicznym. Zakazane jest co do zasady przemalowywanie balkonów na inny kolor, niż cała elewacja budynku, w którym się on znajduje (oczywiście w drodze wyjątku, można uzyskać stosowne pozwolenie od zarządcy, wspólnoty lub spółdzielni mieszkaniowej). Skupmy się jednak na szerszej kwestii, jaką jest ogólny remont balkonu.

    Drobne zmiany

    Jeśli remont ma polegać wyłącznie na niewielkich modyfikacjach, takich jak np. powieszenie zewnętrznych donic z kwiatami, położenie drewnianych kostek na posadzce, czy zwykłe odświeżenie ścian – swoich działań nie musisz nikomu zgłaszać. Oczywiście, takie modyfikacje nie mogą wpływać na ogólną zmianę wizerunku całego budynku, w którym znajduje się Twój balkon. Przykładowo, jeśli elewacja bloku, w którym znajduje się Twoje mieszkanie ma kolor kremowy, pomalowanie balkonu na ciemną zieleń może być uznane za sprzeczne z wizerunkiem całego budynku (takie remonty wymagają już zgody właściciela całego bloku – są jednak możliwe do uzyskania).

    Większy remont

    Mocniejsza ingerencja w wygląd balkonu wiąże się już ze spełnieniem odpowiednich obowiązków budowlanych – natury administracyjnej. Przez większy remont rozumiemy tu przede wszystkim rozbudowę czy powiększenie istniejącego balkonu – np. dodanie nowej ścianki, wewnętrznych pionów windowych czy nowych pionów loggii.

    Wniosek do urzędu

    W powyższych przypadkach musisz wystąpić do właściwego organu z wnioskiem o ustalenie warunków zabudowy i zagospodarowania terenu. Sprawę załatwisz najczęściej we właściwym wydziale urzędu miasta – odpowiednie druki formularzy możesz pobrać ze stron internetowych poszczególnych urzędów miejskich. Termin załatwienia całej sprawy to 30 dni, zaś opłata za wydanie decyzji administracyjnej co do możliwości przeprowadzenia dużego remontu balkonu wynosi 107 zł.

    Powyższy wniosek powinien zawierać:

    • planowany sposób zagospodarowania działki oraz charakterystykę zabudowy i zagospodarowania terenu,
    • istotne parametry techniczne inwestycji,
    • zapotrzebowanie na wodę, energię, sposób odprowadzania ścieków.

    Wraz z wnioskiem należy złożyć:

    • kopię mapy zasadniczej z wyrysowanymi granicami terenu inwestycji,
    • wypisy z ewidencji gruntów.

    Jeśli dla terenu, na którym znajduje się modernizowany obiekt, sporządzono miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, to wystarczy uzyskać wyciąg z tego planu. Jeżeli jednak planujesz typowy remont balkonu, nie musisz występować o warunki zabudowy.

    W ustawie o zamówieniach publicznych, przy inwestycji remontowej, wymaga się opracowania dokumentacji projektowej, specyfikacji technicznej wykonania i odbioru robót budowlanych oraz opracowania programu funkcjonalno-użytkowego o zakresie i formie określonej w rozporządzeniu ministra infrastruktury z 2.09.2004 r. z późn. zm. Dokumentacja projektowa służąca do opisu przedmiotu zamówienia powinna składać się:

    • z projektu budowlanego,
    • projektów wykonawczych,
    • przedmiaru robót,
    • informacji dotyczącej planów bezpieczeństwa i ochrony zdrowia – BIOZ.
    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE