- Reklama -
niedziela, 24 listopada 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaPrawoPostępowanie cywilneCzy sąd może zawiesić postępowanie w przypadku braku numeru PESEL pozwanego?

    Czy sąd może zawiesić postępowanie w przypadku braku numeru PESEL pozwanego?

    Co powinien zawierać pozew?

    Aby odpowiedzieć na zadane w tytule tego artykułu pytanie, najpierw należy wskazać, jakie informacje należy podać w pozwie. Zgodnie z art. 126 kodeksu postępowania cywilnego, każde pismo procesowe powinno zawierać:

    • oznaczenie sądu, do którego jest skierowane, imię i nazwisko lub nazwę stron, ich przedstawicieli ustawowych i pełnomocników;
    • oznaczenie rodzaju pisma;
    • osnowę wniosku lub oświadczenia oraz dowody na poparcie przytoczonych okoliczności;
    • podpis strony albo jej przedstawiciela ustawowego lub pełnomocnika;
    • wymienienie załączników.

    Jednakże, jeśli pismo procesowe jest pierwszym pismem w sprawie, czyli pozwem, powinno dodatkowo oprócz informacji wskazanych powyżej zawierać oznaczenie przedmiotu sporu oraz:

    • oznaczenie miejsca zamieszkania lub siedziby i adresy stron, ich przedstawicieli ustawowych i pełnomocników,
    • numer Powszechnego Elektronicznego Systemu Ewidencji Ludności (PESEL) lub numer identyfikacji podatkowej (NIP) powoda będącego osobą fizyczną, jeżeli jest on obowiązany do jego posiadania lub posiada go nie mając takiego obowiązku lub
    • numer w Krajowym Rejestrze Sądowym, a w przypadku jego braku – numer w innym właściwym rejestrze, ewidencji lub NIP powoda niebędącego osobą fizyczną, który nie ma obowiązku wpisu we właściwym rejestrze lub ewidencji, jeżeli jest on obowiązany do jego posiadania.

    Czy w pozwie należy podać numer PESEL pozwanego?

    W myśl przepisu art. 2081 kodeksu postępowania cywilnego sąd z urzędu ustala numer PESEL pozwanego będącego osobą fizyczną, jeżeli jest on obowiązany do jego posiadania lub posiada go nie mając takiego obowiązku, lub numer w Krajowym Rejestrze Sądowym, a w przypadku jego braku – numer w innym właściwym rejestrze, ewidencji lub NIP pozwanego niebędącego osobą fizyczną, który nie ma obowiązku wpisu we właściwym rejestrze lub ewidencji, jeżeli jest on obowiązany do jego posiadania. Oznacza to zatem, że nie ma obowiązku podania numeru PESEL pozwanego w pozwie.

    Czy zatem sąd może zawiesić postępowanie, jeśli w pozwie nie określono numeru PESEL pozwanego?

    Odpowiedzi na to pytanie udziela Sąd Najwyższy w uchwale z dnia 26 lutego 2014 r. (sygn. akt III CZP 137/13), w której stwierdzono, że przed doręczeniem pozwu i rozpoczęciem rozprawy sąd nie może zawiesić postępowania na podstawie art. 177 § 1 pkt 6 k.p.c. na skutek niewskazania przez powoda danych pozwalających na ustalenie numerów, o których mowa w art. 2081 k.p.c. Po rozpoczęciu rozprawy zawieszenie postępowania na tej podstawie może nastąpić tylko wtedy, gdy uzyskanie danych umożliwiających ustalenie wskazanych numerów nie jest możliwe. W uzasadnieniu Sąd Najwyższy wskazał, że powód ma obowiązek wskazania w pozwie własnego numeru identyfikacyjnego, który nie obejmuje numerów indywidualizujących stronę pozwaną. Natomiast stosownie do przytoczonego powyżej przepisu art. 2081 kodeksu postępowania cywilnego, ciężar ustalenia numeru PESEL (numeru Krajowego Rejestru Sądowego lub innego właściwego numeru) spoczywa na sądzie, który jest obowiązany działać w tym zakresie z urzędu, z tym jednak, że wskazanie danych pozwalających sądowi na ustalenie tych numerów pozostaje obowiązkiem powoda. Zatem powód powinien wskazać np. adres zamieszkania pozwanego. W związku z powyższym należy uznać, że zgodnie z art. 177 § 1 kodeksu postępowania cywilnego, sąd może zawiesić postępowanie, jeżeli na skutek niewskazania przez powoda w wyznaczonym terminie danych pozwalających sądowi na ustalenie np. numeru PESEL nie można nadać sprawie dalszego biegu.

    Podstawa prawna:

    art. 2081 ustawy z dnia 17 listopada 1964 r. – Kodeks postępowania cywilnego (Dz. U. 1964 nr 43 poz. 296)

    Uchwała Sądu Najwyższego – Izba Cywilna z dnia 26 lutego 2014 r. (III CZP 137/2013)

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE