Kwestia pożyczek zaciągniętych od Amber Gold jest naprawdę paląca, ponieważ doliczono się prawie 1,6 tysiąca pożyczkobiorców. Łączna kwota zaciągniętych pożyczek to prawie 8 mln złotych. Osoby te zaciągnęły pożyczki jeszcze przed ogłoszeniem upadłości spółki, tym samym zobowiązane są zwrócić otrzymane pieniądze. Syndyk masy upadłości Amber Gold wezwał już wszystkich dłużników do uregulowania należności. Tak naprawdę spółka była zobowiązana do wykazania wierzytelności, które jej przysługiwały. Podstawą prawną był bowiem art. 57 Prawa upadłościowego i naprawczego, zgodnie z którym jeżeli ogłoszono upadłość obejmującą likwidację majątku upadłego, upadły jest obowiązany wskazać i wydać syndykowi cały swój majątek, a także wydać wszystkie dokumenty dotyczące jego działalności, majątku oraz rozliczeń, w szczególności księgi rachunkowe, inne ewidencje prowadzone dla celów podatkowych i korespondencję. Wykonanie tego obowiązku upadły potwierdza w formie oświadczenia na piśmie, które składa sędziemu-komisarzowi. Upadły jest obowiązany udzielać sędziemu-komisarzowi i syndykowi wszelkich potrzebnych wyjaśnień dotyczących swojego majątku. Z kolei art. 68 powyższego aktu prawnego stanowi, że syndyk, nadzorca sądowy albo zarządca ustala skład masy upadłości na podstawie wpisów w księgach upadłego oraz dokumentów bezspornych. W razie ogłoszenia upadłości z możliwością zawarcia układu sędzia-komisarz może postanowić, aby ustalenia składu masy dokonał upadły pod nadzorem nadzorcy sądowego.
Dla przypomnienia art 720 i n. Kodeksu cywilnego wskazuje, ze przez umowę pożyczki dający pożyczkę zobowiązuje się przenieść na własność biorącego określoną ilość pieniędzy albo rzeczy oznaczonych tylko co do gatunku, a biorący zobowiązuje się zwrócić tę samą ilość pieniędzy albo tę samą ilość rzeczy tego samego gatunku i tej samej jakości.Roszczenie biorącego pożyczkę o wydanie przedmiotu pożyczki przedawnia się z upływem sześciu miesięcy od chwili, gdy przedmiot miał być wydany.Jeżeli termin zwrotu pożyczki nie jest oznaczony, dłużnik obowiązany jest zwrócić pożyczkę w ciągu sześciu tygodni po wypowiedzeniu przez dającego pożyczkę.
Oczywiście żaden z pożyczkobiorców nie jest zobowiązany do wcześniejszego zwrotu zaciągniętej kwoty pieniężnej, szczególnie gdy zawarta umowa przewiduje ratalną spłatę długu. Pamiętajmy jednak, aby pożyczkę, niezależnie do tego czy dotyczy to całej kwoty czy też jej części, spłacać na określony przez syndyka masy upadłości Amber Gold rachunek bankowy. Tak naprawdę zatem, upadłość spółki nie wpływa w żaden sposób na obowiązki jej dłużników, jeśli tylko pożyczki zostały zaciągnięte przed ogłoszeniem jej upadłości.
Oczywiście upadłość Amber Gold nie powoduje wygaśnięcia zobowiązania. Każdy dłużnik, który nie będzie chciał oddać zaciągniętej pożyczki, musi liczyć się z postępowaniem egzekucyjnym i windykacją należności – jednak nie bezpośrednio przez władze Amber Gold (bo ta już nie funkcjonuje), lecz przez syndyka masy upadłości. Pamiętajmy przy tym, że w razie zwłoki w płatności którejkolwiek z rat pożyczkodawca (syndyk upadłościowy) uzyska uprawnienie do wypowiedzenia umowy pożyczki i zażądania spłaty całości przez dłużnika.