- Reklama -
poniedziałek, 25 listopada 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaPrawoCzy umowa na czas określony jest wliczana do stażu pracy?

    Czy umowa na czas określony jest wliczana do stażu pracy?

    Żeby nastąpiło zawarcie umowy na czas określony musi być wskazane w niej, że strony zawierają tę umowę na oznaczony czas, np. na okres jakiegoś sezonu (artystycznego itp.), jeżeli koniec tego okresu jest z góry stronom znany (por. uchwała 7 sędziów SN z dnia 30 października 1990 r., III PZP 16/90, OSNCP 1991, nr 4, poz. 38).
    Może nastąpić również w sposób dorozumiany, jeśli towarzyszące jej zawarciu zachowanie stron wskazuje na wolę nawiązania stosunku pracy na czas ściśle oznaczony (por. wyrok SN z dnia 17 maja 1995 r., I PRN 11/95, OSNAPiUS 1995, nr 20, poz. 250; uchwała SN z dnia 17 listopada 1993 r., I PZP 37/93, OSNAPiUS 1994, nr 6, poz. 125).

    Strony mogą sobie zapewnić możność wcześniejszego rozwiązania umowy zawartej na czas dłuższy niż 6 miesięcy, przewidując dopuszczalność jej wypowiedzenia z zachowaniem dwutygodniowego okresu (art. 33).

    Mimo braku ustawowego określenia maksymalnego okresu trwania umowy na czas określony, należy więc przyjąć, że ustalenie takiego okresu nie jest pozostawione całkowicie dowolnemu uznaniu stron, a więc że mogą one zawrzeć taką umowę np. na okres 20, a nawet 10 lat. Tego rodzaju czynność prawna, jak każda inna, musi odpowiadać swemu społeczno-gospodarczemu przeznaczeniu. Jeśli jest niezgodna z tym celem, nie korzysta z ochrony (T. Zieliński, Prawo pracy…, cz. 2, s. 18).

    Zgodnie z Kodeksem Pracy, okres zatrudnienia wynikający z umów na czas określony jest wliczany do stażu pracy danego pracownika. Ustawodawca wskazuje bowiem, że jakakolwiek dyskryminacja w zatrudnieniu, bezpośrednia lub pośrednia, w szczególności ze względu na płeć, wiek, niepełnosprawność, rasę, religię, narodowość, przekonania polityczne, przynależność związkową, pochodzenie etniczne, wyznanie, orientację seksualną, a także ze względu na zatrudnienie na czas określony lub nieokreślony albo w pełnym lub w niepełnym wymiarze czasu pracy – jest niedopuszczalna.

    Źródło:
    – ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz. U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94 z późn. zm.),
    – „Kodeks pracy. Komentarz, wyd. VI”, pod red. Ludwik Florek, 2011.

    Karolina Filipek
    studentka IV roku prawa na Uniwersytecie Śląskim
     

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE