- Reklama -
poniedziałek, 25 listopada 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaPrawoGorące tematyCzy utrata świadomości kierowcy może doprowadzić do utraty prawa jazdy...?

    Czy utrata świadomości kierowcy może doprowadzić do utraty prawa jazdy…?

    Cała sytuacja dotyczyła mężczyzny, który zemdlał i trafił do szpitala na okres 5 dni – jak się okazało na skutek nieprawidłowego odżywiania. Ta z pozoru błaha sprawa miała bardzo poważny finał. Lekarze przyjmujący pacjenta na oddział poinformowali o incydencie organ właściwy do wydawania uprawnień do kierowania pojazdami, który z kolei wezwał mężczyznę na badania i ostatecznie odebrał mu prawo jazdy. Warto w tym miejscu podkreślić, że lekarz zgłaszający sprawę do organu miał obowiązek to uczynić, ponieważ zgodnie z Rozporządzeniem z dnia 15 kwietnia 2011 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie badań lekarskich kierowców i osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami szpitale muszą informować wydziały komunikacji o omdleniach kierowców i kandydatów na kierowców – ma to być swoista prewencja przed ewentualnym niebezpieczeństwem ze strony takich kierowców (niektórzy mogą być bowiem przewlekle chorzy, a omdlenia będą zdarzać się często – to z kolei rzeczywiście może stwarzać duże zagrożenie nie tylko dla samego kierowcy, ale także dla innych uczestników ruchu drogowego).

    Zgodnie z punktem 2 i 4 powyższego aktu, lekarz, który (…) stwierdził u osoby ubiegającej się o prawo jazdy lub posiadającej prawo jazdy, przypadek wystąpienia epizodu ciężkiej hipoglikemii, niezależnie od okoliczności, powinien niezwłocznie powiadomić organ wydający prawo jazdy o konieczności dokonania oceny predyspozycji zdrowotnych tej osoby do kierowania pojazdami. Lekarz, który stwierdził u osoby ubiegającej się o prawo jazdy lub posiadającej prawo jazdy, przypadek wystąpienia napadu o symptomatologii padaczkowej lub podejrzenie albo istnienie padaczki, niezależnie od okoliczności, powinien niezwłocznie powiadomić organ wydający prawo jazdy o konieczności dokonania oceny predyspozycji zdrowotnych tej osoby do kierowania pojazdami.

    Z powyższego wynika jednoznacznie, że sam fakt omdlenia nie jest, i nie powinien być, rozumiany jako utrata prawa jazdy. Kompetentny do zabrania nam prawa jazdy jest bowiem właściwy organ, który wydał nam ten dokument – zawsze jednak po przeprowadzeniu właściwych badań. Pamiętajmy jednak, że bezwzględnym przeciwwskazaniem do kierowania pojazdami jest jakikolwiek przypadek ciężkiej hipoglikemii, nieświadomość hipoglikemii oraz inne powikłania związane z cukrzycą, wykluczające możliwość kierowania pojazdami.

    Utrata prawa jazdy może nieść ze sobą jeszcze dalsze negatywne konsekwencje – niektórzy bowiem są zawodowymi kierowcami. Brak prawa jazdy jest zatem jednoznaczne  ze stratą pracy i w zasadzie źródła utrzymania. Wszystko jednak zależy od konkretnej sytuacji, omdlenie spowodowane inną niż choroba przyczyną nie powinno w zasadzie rodzić żadnych problemów w kwestii posiadania prawa jazdy.

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE