- Reklama -
środa, 9 października 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaPrawoCzy wszyscy emeryci muszą rezygnować z pracy?

    Czy wszyscy emeryci muszą rezygnować z pracy?

    Oznacza to, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych:

    • podejmie wypłatę emerytury przyznanej po dniu 31 grudnia 2010 r.,
    • nie wstrzyma z dniem 1 października 2011 r. wypłaty emerytury przyznanej przed dniem 1 stycznia 2011 r. 

    osobie uprawnionej do emerytury powszechnej, która przed przyznaniem tej emerytury była uprawniona do emerytury wcześniejszej i rozwiązała stosunek pracy zawarty przed nabyciem prawa do tej emerytury, a następnie zawarła kolejny stosunek pracy i nadal wykonuje zatrudnienie w ramach tego stosunku pracy.

    Należy podkreślić, iż Zakład Ubezpieczeń Społecznych nie wstrzyma wypłaty emerytury niezależnie od tego, jaka była podstawa prawna przyznania emerytury powszechnej oraz w jaki sposób została obliczona emerytura powszechna, a więc czy obliczono ją:

    • według dotychczasowych zasad, tj. w myśl art. 53 ust. 3 lub 53 ust. 4 ustawy o emeryturach i rentach z FUS,
    • w sposób tzw. mieszany – w myśl art. 183 wym. ustawy, a więc częściowo według dotychczasowych , a częściowo według nowych zasad, czy też
    • według nowych zasad, tj. w myśl art. 26 wym. ustawy.

     Zakład Ubezpieczeń Społecznych skoryguje na bieżąco – na wniosek zainteresowanych lub z urzędu, przy okazji rozpatrywania innego wniosku – te sprawy, w których emerytura została przyznana po dniu 31 grudnia 2010 r. i – wobec kontynuowania stosunku pracy zawartego przed nabyciem prawa do tej emerytury – nie podjęto jej wypłaty, a wypłacana jest emerytura wcześniejsza

    Stosunek pracy nawiązany przed nabyciem prawa do emerytury z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych muszą rozwiązać tylko te osoby, które zatrudniły się ponownie po przyznaniu emerytury pomostowej lub nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego. W takiej sytuacji wystąpi konieczność dwukrotnego rozwiązania stosunku pracy. Po raz pierwszy – jako warunek uzyskania emerytury pomostowej lub nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego i po raz drugi – jako warunek wypłaty emerytury z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

    www.SerwisPrawa.pl
     

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE