- Reklama -
środa, 20 listopada 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaPrawoCzy z powodu wieku mogą odebrać prawo jazdy?

    Czy z powodu wieku mogą odebrać prawo jazdy?

    Wiek nie jest żadną podstawą do tego, aby odebrać prawo jazdy kierowcy, jeśli oczywiście nie popełnił on żadnego poważnego wykroczenia czy przestępstwa drogowego. Tym samym wszelkie historie odnośnie rzekomego zatrzymania prawa jazdy osobom po 60 roku życia należy włożyć między bajki.

    Z drugiej strony wiek może stanowić w pewnym sensie przesłankę do tego, aby prawo do kierowania pojazdami utracić – ale nigdy nie jedyną i bezpośrednią. Wiąże się to z treścią art. 75 ust. 1 pkt 5 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami. Zgodnie z tym przepisem, badaniu lekarskiemu przeprowadzanemu w celu ustalenia istnienia lub braku przeciwwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdami podlega osoba posiadająca prawo jazdy lub pozwolenie na kierowanie tramwajem, jeżeli istnieją uzasadnione i poważne zastrzeżenia co do stanu jej zdrowia. Wraz z wiekiem zmienia się ogólna sprawność organizmu, a co za tym idzie zdolność do kierowania pojazdami mechanicznymi. W związku z tym każdy właściwy starosta może zadecydować, aby wyznaczony kierowca został zbadany prze lekarza celem potwierdzenia jego zdolności do prowadzenia samochodu. Jak zaznaczył Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie w wyroku z dnia 17 stycznia 2013 r. (sygn. akt II SA/Sz 1195/12), przesłanką do skierowania na badania lekarskie nie mogą być jakiekolwiek wątpliwości spowodowane zachowaniem kierowcy, ale tylko konkretne i uzasadnione okoliczności świadczące o pogarszającym się stanie zdrowia. Zachowanie świadczy o możliwości obniżenia sprawności psychofizycznej kierowcy o ile bezpośrednio wskazuje na objawy chorobowe, upośledzenia, zaburzenia psychiczne czy osobowe, a więc zagrożenia medyczne, psychiczne lub osobowe.

    Wiek w tym przypadku może stanowić o potrzebie przeprowadzenia takich badań. Podkreślmy jednak jeszcze raz, że nigdy nie będzie przesłanką decydującą o utracie prawa jazdy. Tym samym obojętnie ile lat ukończyliśmy, policjanci (nawet podczas rutynowej kontroli) nie mogą żądać wydania prawa jazdy. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, policjant:

    • zatrzyma prawo jazdy za pokwitowaniem w razie: – uzasadnionego podejrzenia, że kierujący znajduje się w stanie nietrzeźwości lub w stanie po użyciu alkoholu albo środka działającego podobnie do alkoholu, – stwierdzenia zniszczenia prawa jazdy w stopniu powodującym jego nieczytelność, – podejrzenia podrobienia lub przerobienia prawa jazdy, – gdy upłynął termin ważności prawa jazdy, – gdy wobec kierującego pojazdem wydane zostało postanowienie lub decyzja o zatrzymaniu prawa jazdy, – gdy wobec kierującego pojazdem orzeczono zakaz prowadzenia pojazdów lub wydano decyzję o cofnięciu prawa jazdy, – przekroczenia przez kierującego pojazdem liczby 24 punktów za naruszenie przepisów ruchu drogowego, – przekroczenia przez kierującego pojazdem, w okresie 1 roku od dnia wydania po raz pierwszy prawa jazdy, liczby 20 punktów za naruszenie przepisów ruchu drogowego;
    • może zatrzymać prawo jazdy za pokwitowaniem w razie uzasadnionego podejrzenia, że kierowca popełnił przestępstwo lub wykroczenie, za które może być orzeczony zakaz prowadzenia pojazdów.
    Poprzedni artykuł
    Następny artykuł
    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE