- Reklama -
środa, 20 listopada 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaOpieka społecznaCzym jest kontrakt socjalny?

    Czym jest kontrakt socjalny?

    Obie strony kontraktu mają zobowiązania i uprawnienia

    Należy pamiętać, że na mocy kontraktu socjalnego powstają obowiązki i uprawnienia obu stron. Do wykonywania pewnych działań w oznaczonym terminie zobowiązują się więc zarówno osoba korzystająca ze świadczeń, jak i pracownik socjalny. I tak ośrodek pomocy społecznej zobowiązuje się do udzielenia wsparcia, a korzystający z pomocy, np. do znalezienia pracy lub podjęcia leczenia odwykowego. Oznacza to, że przy zawieraniu kontraktu konieczne jest zaangażowanie obydwu stron. Jeżeli występują trudności z jego wynegocjowaniem strony mogą wystąpić do kierownika ośrodka pomocy społecznej o rozstrzygnięcie spornych kwestii. Co ważne, strony kontraktu mogą również, przed dniem oceny realizacji ustalonych w nim działań, uzgodnić konieczność wprowadzenia w nim zmian. Warto wiedzieć, że za osobę, z którą zawarto kontrakt socjalny ośrodek pomocy społecznej opłaca składkę na ubezpieczenie zdrowotne na zasadach określonych w przepisach o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.

    Podpisanie kontraktu socjalnego

    Decyzję o podpisaniu kontraktu podejmuje pracownik socjalny po uzyskaniu informacji na temat osoby lub rodziny. W przypadku osób będących w szczególnej sytuacji na rynku pracy podpisanie kontraktu socjalnego może nastąpić także na podstawie skierowania z urzędu pracy. Dotyczy to osób bezrobotnych do 25-go roku życia, osób długotrwale bezrobotnych, kobiet, które nie podjęły pracy po urodzeniu dziecka, bezrobotnych powyżej 50 roku życia, osób nieposiadających kwalifikacji zawodowych, osób samotnie wychowujących co najmniej jedno dziecko do 18 roku życia, bezrobotnych, którzy po odbyciu kary pozbawienia wolności nie podjęli zatrudnienia oraz osób niepełnosprawnych. 

    Elementy kontraktu

    Kontrakt socjalny zawiera w szczególności:

    – dane osoby lub rodziny zawierającej kontrakt,

    – dane pracownika socjalnego podpisującego kontrakt,

    – ocenę sytuacji życiowej osoby/rodziny i plan pracy socjalnej (przyczyny, możliwości, ograniczenia powodujące trudną sytuację),

    – cele, które ma osiągnąć rodzina dla przezwyciężenia trudnej sytuacji życiowej,

    – działania podejmowane dla osiągnięcia tych celów,

    – termin oceny realizacji działań,

    – informacje o sposobie przekazywania świadczeń.

    – ocenę realizacji zadań przez strony kontraktu,

    – ewentualne zmiany i podjęcie nowych działań.

    W przypadku gdy kontrakt dotyczy osób bezrobotnych, będących w szczególnej sytuacji na rynku pracy, znajdą się w nim informacje na temat czasu pozostawania bez pracy, przyczyn takiej sytuacji na rynku pracy a także możliwości zmiany sytuacji zawodowej.

    Odmowa może skutkować wstrzymaniem świadczeń

    Warto wiedzieć, że odmowa zawarcia kontraktu socjalnego lub niedotrzymywanie jego postanowień mogą stanowić podstawę do odmowy przyznania świadczenia, uchylenia decyzji o przyznaniu świadczenia lub wstrzymania świadczeń pieniężnych z pomocy społecznej

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE