Spis treści
Czym jest odpowiedź na pozew?
Odpowiedź na pozew to nic innego jak pismo procesowe, które do sądu wnosi pozwany. Składanie odpowiedzi na pozew służy między innymi realizacji zasady szybkości postępowania, którą ustawodawca wyraził w art. 6 Kodeksu postępowania cywilnego. Jak wynika z wyżej wskazanego przepisu prawa, sąd powinien przeciwdziałać przewlekaniu postępowania i dążyć do tego, aby rozstrzygnięcie nastąpiło na pierwszym posiedzeniu, jeżeli jest to możliwe bez szkody dla wyjaśnienia sprawy. Z kolei strony i uczestnicy postępowania obowiązani są przytaczać wszystkie okoliczności faktyczne i dowody bez zwłoki, aby postępowanie mogło być przeprowadzone sprawnie i szybko.
Pozew, jak i odpowiedź na pozew to pisma, w których strony powinny wyartykułować wszystkie racje na rzecz bronionych przez siebie stanowisk (zobacz uzasadnienie postanowienia Sądu Najwyższego z dnia 14 stycznia 2015 r., sygn. akt III CSK 317/14).
Uwaga!
Jeśli chcesz szybko i poprawnie przygotować Odpowiedź na pozew przejdź do formularza »
Kiedy złożenie odpowiedzi na pozew jest fakultatywne, a kiedy obowiązkowe?
Co do zasady, złożenie odpowiedzi na pozew jest fakultatywne. Jak wynika z art. 207 § 1 Kodeksu postępowania cywilnego, pozwany może przed pierwszym posiedzeniem wyznaczonym na rozprawę wnieść odpowiedź na pozew. W pewnych sytuacjach złożenie odpowiedzi na pozew może być obligatoryjne. Przewodniczący może bowiem zarządzić wniesienie odpowiedzi na pozew w wyznaczonym terminie, nie krótszym niż dwa tygodnie.
Co powinno znaleźć się w odpowiedzi na pozew?
Skoro odpowiedź na pozew to pismo procesowe, to powinno ono zawierać:
- oznaczenie sądu, do którego jest skierowane, imię i nazwisko lub nazwę stron, ich przedstawicieli ustawowych i pełnomocników;
- sygnaturę akt;
- oznaczenie rodzaju pisma;
- osnowę wniosku lub oświadczenia oraz dowody na poparcie przytoczonych okoliczności;
- podpis strony albo jej przedstawiciela ustawowego lub pełnomocnika;
- wymienienie załączników, wśród których znajdziemy m.in. odpis odpowiedzi na pozew czy pełnomocnictwo, gdy pismo wnosi pełnomocnik.
W odpowiedzi na pozew pozwany może powództwo uznać, albo je kwestionować. Jeżeli kwestionuje całość powództwa, wówczas pozwany wnosi o oddalenie powództwa w całości. Jeżeli kwestionuje tylko część żądań pozwu, wówczas wnosi o oddalenie powództwa w części, wskazując jaka część powództwa powinna być przez sąd oddalona.
W odpowiedzi na pozew pozwany może ponadto zawrzeć, na przykład:
- wniosek o zwolnienie od kosztów sądowych ;
- zarzut wadliwego oznaczenia wartości przedmiotu sporu przez powoda;
- wniosek o ustanowienie adwokata lub radcy prawnego z urzędu.
Co w sytuacji, gdy odpowiedź na pozew zostanie wniesiona z naruszeniem terminu?
Odpowiedź na pozew, która została złożona z przekroczeniem terminu wyznaczonego przez przewodniczącemu, podlega zwrotowi. Co ważne, pismo zwrócone nie wywołuje żadnych skutków, jakie ustawa wiąże z wniesieniem pisma procesowego do sądu. Szczególnie istotne będzie w tym miejscu postanowienie art. 207 § 6 KPC, w świetle którego sąd pomija spóźnione twierdzenia i dowody, chyba że strona uprawdopodobni, że nie zgłosiła ich w pozwie, odpowiedzi na pozew lub dalszym piśmie przygotowawczym bez swojej winy lub że uwzględnienie spóźnionych twierdzeń i dowodów nie spowoduje zwłoki w rozpoznaniu sprawy albo że występują inne wyjątkowe okoliczności.
Uwaga!
Jeśli chcesz szybko i poprawnie przygotować Odpowiedź na pozew przejdź do formularza »
Podstawa prawna:
Art. 6, art. 25, art. 117, art. 130, art. 207 ustawy z dnia 17 listopada 1964 r. – Kodeks postępowania cywilnego (Dz.U.2014.101)
Art. 102 ustawy z dnia 28 lipca 2005 r. o kosztach sądowych w sprawach cywilnych (Dz.U.2014.1025)